İran, Pazar günü yer altındaki Natanz nükleer tesisine yönelik saldırının intikamının alınacağını söyledi.

İran, Pazar günü yer altındaki Natanz nükleer tesisine yönelik saldırının intikamının alınacağını söyledi.

İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, yaptığı açıklamada "Siyonistler intikam almak istiyor çünkü yaptırımların kaldırılması konusunda ilerleme sağladık. Açıkça buna izin vermeyeceklerini söylediler. Ama Siyonistlerden intikamımızı alacağız" dedi.

İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Said Hatipzade de daha sonra Tahran'daki düzenlediği basın toplantısında saldırının arkasında "elbette İsrail'in olduğunu" söyledi.

Said Hatipzade, "Saldırı, şükürler olsun insanlara ya da çevreye zarar vermedi. Ancak bir felaket olabilirdi. Bu insanlık suçudur ve bu tür eylemler yürütmek Siyonist rejimin özüne uygundur" diye konuştu.

Hatipzade, olayda sadece etkisi en düşük IR1 adı verilen santrifüjlerin zarar gördüğünü ve yerlerine daha gelişkin santrifüjler yerleştirileceğini de ekledi.

Tesiste önce bir enerji kesintisi olduğu bildirilmiş daha sonra İran Atom Enerjisi Kurumu Başkanı Ali Ekber Salihi bunun bir "nükleer terör eylemi" olduğunu söyleyerek uluslararası toplumu göreve çağırmıştı.

İran bu tesiste son günlerde uranyum zenginleştirme faaliyetini yeniden başlatmıştı.

İsrail'den henüz resmi bir açıklama gelmedi ama devlet radyosu Kan, istihbarat kaynaklarına dayanarak bunun İsrail dış istihbarat servisi Mossad tarafından gerçekleştirilen bir siber operasyon olduğunu aktardı.