ABD’li Demokrat Senatör Chris Murphy ve Temsilciler Meclisi Üyesi Ro Khanna, Biden yönetimini İran Nükleer Anlaşmasına geri dönmek için ilk adımı atmaya davet etti.

Çarşamba günü Ulusal İran Amerikan Konseyi’nin ev sahipliğindeki online seminerde konuşan Senatör Murphy, ABD Senatosu’nda bunu isteyen büyük bir kitlenin olduğunu açıkça ortaya koyan bir mektup yazdığını ifade etti.

Murphy, Trump’ın politikalarını eleştirerek “Maksimum baskı, 100’de 100 başarısız oldu.” dedi. Murpy, ABD yönetiminin mümkün olan en kısa sürede anlaşmaya geri dönmeye çalışması gerektiğini ifade etti.

Murpy sözlerine, “ABD anlaşmadan ilk ayrılan taraftı. Bu yüzden ABD, anlaşmaya geri dönmek için ilk adımı atmaktan kaçınmamalı. Bizim anlaşmayla ilgili uyumsuzluklarımız olmasaydı JCPOA bugün hala yürürlükte olabilirdi. ABD böyle yapsaydı İranlılar misilleme hareketlerini yapmazdı. Ancak ABD yönetimi böyle hareket etmedi. Bunun sebebi salt İran düşmanlığıdır."

Murphy sözlerinin sonunda, “Açıkça ifade etmek istiyoruz ki zaman tükeniyor ve bizim zaman kaybetme lüksümüz yok.” dedi.