​İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hatipzade, Kabil'e yapılan roket saldırısını ABD ile müttefiklerinin Afganistan’da başlattığı vekalet savaşının 'bir örneği' olarak nitelendirerek ABD’yi bu saldırıdan sorumlu tuttu.

İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Said Hatipzade, İran Kabil Büyükelçiliği de dahil olmak üzere Afganistan'ın başkenti Kabil'e düzenlenen roket saldırısına ilişkin basın mensuplarına yaptığı açıklamada, Afganistan halkını ve sivil bölgeleri hedef alan her türlü eylemi kınadı.

Afganistan halkı, hükümeti ve olayda hayatını kaybedenlerin aileleri için başsağlığı dileğinde bulunan Hatipzade, “Kabil’in farklı bölgelerine özellikle diplomatik bölgesine yapılan roket saldırıda şu ana kadar İran Büyükelçiliği’ne en az bir roket isabet etmiş ve binanın bazı bölümünde hasara yol açmıştır. Çok şükür ki olayda herhangi bir can kaybı yaşanmamıştır.” dedi.

Söz konusu saldırıyı ABD ile müttefiklerinin Afganistan’da başlattığı vekalet savaşının "bir örneği" olarak nitelendiren Hatipzade, ABD’yi bu saldırıdan sorumlu tuttu.

Afganistan'ın başkenti Kabil'de dün yerel saatle 08.40 sularında farklı noktalarına gerçekleştirilen roketli saldırıda 8 kişi hayatını kaybetmiş, 31 kişi de yaralanmıştı. 
https://ilkha.com/dunya/iran-kabil-buyukelciligine-yapilan-roketli-saldiridan-abd-yi-sorumlu-tuttu-144211