İYİ Parti'den ihraç edilen İstanbul Milletvekili Ümit Özdağ'ın başlattığı "anayasa taslağı" tartışması sürüyor.

İYİ Parti'den ihraç edilen İstanbul Milletvekili Ümit Özdağ'ın başlattığı "anayasa taslağı" tartışması sürüyor.

Özdağ'ı yalanlayan İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, "Biz ne HDP ile ne CHP ile ne Saadet Partisi ile herhangi bir anayasa çalışması yapmadık" demişti.

Independent Türkçe’den Abdulhakim Günaydın, konuyla ilgili Saadet Partisi Sözcüsü Birol Aydın’a mikrofon uzattı.

Türkiye'nin mevcut anayasasının bir darbe ve yamalı bohça anayasası olduğunu belirten Saadet Partisi Sözcüsü Birol Aydın, bunun herkes tarafından kabul edildiğini söyledi.

Ülkenin yeni ve özgürlükçü bir anayasaya ihtiyacı olduğu öteden beri konuşulduğu ifade eden Aydın, "Bu ihtiyaç öteden beri konuşuluyor. Yeni ve özgürlükçü bir anayasa, bu ülkede yaşayan farklı toplum kesimlerinin mutabakatıyla olabileceği bir toplumsal sözleşme haline gelmesi gerekiyor" dedi.

Saadet Partisi olarak bugüne kadar iddia edildiği gibi linç edilen siyasi partilerle bir anayasa metni üzerinde oturup müzakere etmediklerini vurgulayan Aydın, devamında şunları söyledi:

Bu tip gündemler olsa olsa iktidar partinin işine gelir. Bu Türkiye'de bir tarafta ekonomik girdabın, bir tarafta dövizin içinde olduğu durum ve diğer taraftan Hazine Bakanı'nın istifasının üstünün örtülmesi için emredilmiş bir gündemdir. Partiler toplantıya bir anayasa çalıştayı çerçevesinde bir araya gelmediklerini ifade etmiş olmalarına rağmen hala gündemde kalıyor olması da manidardır.