ABD seçimlerinde sona yaklaşılıyor. Postayla oy verme işleminin bir süredir devam ettiği ABD’de milyonlarca seçmen bugün sandık başına gitti.

ABD seçimlerinde sona yaklaşılıyor. Postayla oy verme işleminin bir süredir devam ettiği ABD’de milyonlarca seçmen bugün sandık başına gitti.

ABD seçmeni, yeni başkan ile birlikte 435 sandalyeli Temsilciler Meclisi'nin tamamı ile 100 üyeli Senato'daki 35 sandalye için de oy kullanıyor.

Ülkede oy verme işleminin başlama ve bitiş saati, üç farklı saat dilimi nedeniyle eyaletlere göre farklılık gösterirken gelen ilk sonuçlara göre Demokratlar’ın adayı Joe Biden, mevcut ABD Başkanı olan Cumhuriyetçiler’in adayı Donald Trump’tan daha avantajlı konumda.

OYLAR DOĞRUDAN TRUMP VE BIDEN’A GİTMİYOR

ABD Başkanı’nı belirleyecek Seçiciler Kurulu’na şu anki mevcut oy durumuna göre daha fazla temsilci gönderen Biden, kritik eyaletleri aldı. Ülkede en fazla oyu alan değil, en fazla delegeyi kazanan aday başkanlık koltuğuna oturuyor. Başkan olabilmek için yeterli delege sayısı ise 270.

ABD'de yapılan seçimlerde oylar aslında doğrudan adaylara gitmiyor. Ülkedeki sisteme göre oylar Seçiciler Kurulu (Electoral College) isimli 538 seçici üyenin seçimi için kullanılıyor. Oylar her eyaletin kotası olan seçici kurul üyesi için gidiyor. Bu sayı da her eyaletin Senato ve Temsilciler Meclisi'ndeki kişi sayısına eşittir.

Biden’ın kazandığı eyaletler: Şu anki verilere göre Biden, Washington DC hariç olmak üzere 14 eyaleti kazandı. Bu eyaletler, Vermont, Delaware, Maryland, Massachusetts, New Jersey, New York, Conencticut, Colorado, New Mexico, New Hampshire, Illionis, California, Oregon, Washington ve Washington DC, Hawaii.

Trump ise bu eyaletlerde zaferini ilan etti: Açıklanan resmi verilere göre Trump 17 eyalette zafer kazandı. Bu eyaletler ise sırasıyla, Indiana, Kentucky, Oklahoma, Tennessee, Batı Virginia, Arkansas, Güney Dakota, Kuzey Dakota, Alabama, Güney Carolina, Louisiana, Nebraska, Nebraska’nın üçüncü bölgesi, Utah, Missouri, Kansas, Wyoming, Mississippi.