Geçtiğimiz günlerde Ak Parti’nin 22 İstanbul ilçe başkanının görevden alındığı iddiasını yazan Süleyman Özışık, Türkiye Gazetesi’ndeki yazısında iddialarına açıklık getirdi.

Geçtiğimiz günlerde Ak Parti’nin 22 İstanbul ilçe başkanının görevden alındığı iddiasını yazan Süleyman Özışık, Türkiye Gazetesi’ndeki yazısında iddialarına açıklık getirdi.

Özışık, Erdoğan’ın yerel seçimde kaybedilmiş bölgelerde değişikliğe gidilmesi ve ilçe başkanları belirlenirken ilçelerin nüfus yapısına göre hareket edilmesi talimatını verdiğini kaydetti.

Özışık şunları aktardı:

“Sağlam kaynaklardan edindiğim bilgiye göre Cumhurbaşkanı, İl Başkanlığı'nda yapılan toplantıda ilçe adaylarıyla ilgili nasıl bir çalışma yapıldığını soruyor. İl Başkanlığı önüne bir liste koyuyor.

Listede İstanbul'un kaybedilmiş bölge ilçe başkanlarının yerini koruduğunu gören Cumhurbaşkanı listedeki 22 ismin üzerini çiziyor, bu isimlerle devam edilmemesi talimatını veriyor.

Burada altı çizilmesi gereken bir durum yaşanıyor. Cumhurbaşkanı, her ilçenin demografik yapısına göre aday çıkarılması talimatı veriyor. Yani daha açık söylemek gerekirse...

Ben size ‘Üstü çizilen isimlerin çok büyük bölümü Karadeniz kökenli’ diyeyim, gerisini siz anlayın!

Şurada müsaadenizle bir parantez açacağım.

Bu ülkede hiç kimsenin Karadenizlilerle bir sorunu yok, olamaz da zaten. Şurası bir gerçek ki Karadenizliler ülkenin her yerinde bir başka seviliyor. Ancak İstanbul'da Kürtlerin ve Doğuluların yoğun olarak yaşadığı ilçelere bile Karadenizli ilçe başkanı atanması halk içinde ciddi bir tepki görüyordu. Erdoğan'ın bu tepkiyi gördüğü ve ona göre karar aldığı belirtiliyor.”

İL BAŞKANI BAYRAM ŞENOCAK GİDECEK Mİ?

“Peki İstanbul İl Başkanı ile ilgili bir gelişme olur mu?” diye soran Özışık şöyle devam etti:

“Edindiğim bilgilere göre bu konuda henüz bir konuşma ya da çalışma yapılmış değil. Bayram Şenocak hazırladığı listeden 22 kişinin silinmesine rağmen devam eder mi etmez mi ya da parti devam etmesine karar verir mi onu da bilmiyorum.

Ama bildiğim bir şey var.

İstanbul'da daha önce ilçe belediye başkanlığı yapan Erzincanlı bir ismin İstanbul İl Başkanlığı koltuğuna getirileceği yönünde ciddi kulisler var.”