Hizbullah’tan İsrail’in Şam’a düzenlediği saldırıya yanıt verileceği yönünde bir açıklama gelmemiş olmasına rağmen İsrail olası bir saldırı ihtimaline karşı endişeli halini sürdürüyor.

Hizbullah’tan İsrail’in Şam’a düzenlediği saldırıya yanıt verileceği yönünde bir açıklama gelmemiş olmasına rağmen İsrail olası bir saldırı ihtimaline karşı endişeli halini sürdürüyor.

İsrail’in tanınmış gazetelerinden Yedioth Ahronoth muhabiri Yossi Yehoshua, Tel Aviv’deki üst düzey kaynaklardan edindiği bilgiler doğrultusunda İsrail Genelkurmay Başkanı Aviv Kochavi’nin, Hizbullah’ın geçtiğimiz Pazartesi günü Şam Uluslararası Havaalanı’na düzenlenen ve bir askerinin şehit olmasına yol açan saldırıya karşılık vermesi ihtimalinden ötürü endişeli olduğunu ifade etti.

Söz konusu saldırıda bir Hizbullah mensubunun yanı sıra, İranlı aktivistler de öldürülmüş, bir savaş aracı da kaçırılmaya çalışılmıştı.

İsrailli kaynaklar bu saldırının İran’da son bir aydır yaşanan patlamaların üstüne geldiğini, İran’ın ve Lübnan’ın halihazırda ekonomik ve toplumsal bir kriz içerisinde olduğunu ve bu durumun her iki ülkeyi de içişlerini öncelemeye mecbur bıraktığını ifade ettiler.

Kaynaklar İsrail Gnelkurmay Başkanı’nın tüm bu gelişmelerden ötürü kuzeyde gerçekleştirmeyi planladığı operasyonları erteleme kararı aldığını ifade ettiler. İsrail ordusu sözcüsü ise yaptığı açıklamada askerlerinin yakın zamanda kuzeydeki tatbikatlarına devam edeceklerini belirtti.

Öte yandan İsrail ordusu Hizbullah’ın karşılık verme olasılığına karşılık bir askeri tugayını kuzey bölgesinde savunma amaçlı konuşlandırma kararı aldıklarını duyurdu.

İsrail televizyonlarında konuyla alakalı yer alan haberlerde İsrail ordusunun bu durumu çok ciddiye aldığı ifade edildi. Söz konusu haberlerde Hizbullah Genel Sekreteri Seyyid Hasan Nasrallah’ın savaşa girmeye gerek kalmadan İsrail’e karşılık vermek için fırsat aradığı, bu yüzden mevcut durumun oldukça hassas olduğu belirtildi.

İsrail televizyonlarında Hizbullah’ın kısa sürede ateşkes sağlanacak ufak çaplı bir savaşa gireceği veyahut da Lübnan hava sahasına giriş yapan bir İsrail uçağını veya bir savaş aracını hedef almak gibi bir operasyona yöneleceği olasılıkları konuşuluyor.