ABD Savunma Bakanı Mark Esper, Irak'ta konuşlu ABD güçlerini 'İran füzelerinden korumak amacıyla' ülkeye Patriot füzesi konuşlandırmak için merkezi hükümetten onay beklediklerini açıkladı.

ABD Savunma Bakanı Mark Esper, İran Devrim Muhafızları Kudüs Gücü Komutanı Kasım Süleymani'nin katledilmesi sonrası İran tarafından ABD askerlerinin konuşlu bulunduğu Ayn el-Esad hava üssüne düzenlenen balistik füze saldırılarını hatırlatarak, üslerine Patriot füzesi yerleştirmek istediklerini belirtti. Bu hususta Irak hükümetinden onay beklediklerini açıkladı.

AFP'nin aktardığına göre Esper, gazetecilere yaptığı açıklamada, Irak'a Patriot konuşlandırılmasında yaşanan gecikmeye ilişkin soruya "Iraklıların iznine ihtiyacımız var, bu tek mesele. Konuşlandırma ve ilgili başka şeyler de çıkabilir" yanıtını verdi.

ABD Genelkurmay Başkanı Mark Milley ise, Patriot füzelerinin konuşlandırılmasının 'geniş çaplı bir organizasyon gerektirdiğini' ifade etti.

Milley, konuşlandırma mekanizması üzerinde çalışılması gerektiğini ve sürecin devam ettiğini vurguladı.

"Irak halkı: ABD defol"

Irak parlamentosu, 5 Ocak'ta ABD askerlerinin ülkeden çıkarılmasını öngören yasa tasarısını onaylamıştı. Bunun üzerine halk, geçtiğimiz günlerde milyonluk bir gösteriyle ABD'nin Irak'taki varlığına karşı çıkarak ülkeyi terk etmelerini istemişti.

Bahsi geçen haberi okumak için tıklayınız