Yemen Ensarullah lideri Abdu’l-Melik el-Husi BM Yemen elçisi Martin Griffith ile bir araya geldi.

İslâmî Analiz/Haber Merkezi

Yemen Ensarullah lideri Abdu’l-Melik el-Husi BM Yemen elçisi Martin Griffith ile bir araya geldi.

Toplantıda el-Husi, Stockholm Anlaşması'na olan bağlılığını vurgularken, Riyad tarafının anlaşmanın uygulanmasındaki uyumsuzluğunu eleştirdi.

El-Husi, koalisyon güçlerinin uyguladığı Sana uluslararası havalimanının kapatılması ve Yemen’in geneline uygulanan geniş çaplı ambargonun devam etmesi gibi üzüntü verici icraatları eleştirdi.

Ensarullah hareketi lideri, esirler dosyasının zorluklar ve engellerle karşı karşıya olmasının esirler dosyasıyla ilgili anlaşmayı uygulanması konusundaki Riyad tarafının ciddiyetsizliğini gösterdiğini ifade etti.

Diğer taraftan, anlaşmayı uygulama komitesi başkanı General Patric Camert, Suud destekli güçler ile Husiler arasında 13 Aralık'ta İsveç'te imzalanan ancak uygulanması aşamasında sorunlar meydana gelen anlaşmayı uygulama konusundaki görevini tamamlamak üzere Yemen’in Hudeyde kentine geri döndü.

İsveç anlaşmasında, ateşkes sağlanmasına, yeniden yerleşimlerin sağlanması ve insani yardım koridorlarının oluşturulması kararlaştırılmıştı. BM Yemen elçisi Martin Griffith, esir değişimi ve Hudeyde hakkındaki İsveç anlaşmasının uygulama cetvelinin uzatılmasının ardından tarafların güçlerini Hudeyde limanından çekmeleri noktasında uğraş veriyor.

Yemenli taraflar, BM himayesinde İsveç'in Stockholm kentinde 6-13 Aralık 2018'de gerçekleştirilen istişare toplantılarında esir değişimi, Hudeyde Limanı ve Taiz'le ilgili anlaşma imzalamıştı.

 

 


Kaynak: