Ensarullah Siyasi Büro Genel Sekreteri Fadl Ebu Talib, pazartesi akşamı Birleşmiş Milletler (BM) Yemen Elçisi Yardımcısı Moin Shreim ile bir araya geldi.

İslâmî Analiz/Haber Merkezi

Ensarullah Siyasi Büro Genel Sekreteri Fadl Ebu Talib, pazartesi akşamı Birleşmiş Milletler (BM) Yemen Elçisi Yardımcısı Moin Shreim ile bir araya geldi. Görüşmede, Süveyda anlaşmasının çıkış yolları, özellikle de Hudeyde anlaşması, esir değişimi anlaşması ve Yemen’de kapsayıcı bir siyasi çözümle alakalı meseleler ele alındı.

Hudeyde anlaşmasıyla ilgili olarak Ebu Talip görüşme sırasında, anlaşmanın uygulanmasının önündeki zorluklardan birinin, Tertip Komitesi Başkanı Patrik Kamer’in, anlaşmayı bozmaya çalışarak tarafgirlik yaptığını ve İsveç istişarelerinde anlaşılanların dışındaki bağlamlara sürükleyerek anlaşmanın uygulanmasını olumsuz yönde etkilediğine vurgu yaptı.

Esirler dosyası hakkında ise Ebu Talip şunları söyledi:

"Başını Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri'nin çektiği düşman ülkeleri anlaşmaya karşılık vermezse ve bu ülkeler tuttukları esirlerin durumlarını açıklamazlarsa anlaşmaya engel olurlar ve kronik evreler tamamlanamaz."

Ayrıca toplantıda, BM gözetiminde gelecekteki görüşmeler ekseninde olacak olan siyasi çözüm için genel çerçeveye de değinildi.

Bu bağlamda Siyasi Büro Genel Sekreteri Ebu Talib, Abdurabbu Mansur el-Hadi ve Ali Muhsin el-Ahmar’ın gelecekteki siyasi süreçte yerlerinin olmayacağını ve sözde meşruiyetin düşman ülkelerin ülkeyi işgaldeki ve servetine hâkim olmadaki hedeflerini gerçekleştirmede bahaneden başka bir şey olmadığını vurguladı.

 

 


Kaynak: