Yemen'de Husiler Dünya Gıda Programı'nın (WFP) yardımların yerine ulaştırılmadığı, suistimal edildiği yönündeki suçlamalarının asılsız olduğunu söyledi ve bozulmuş gıda gönderildiğini öne sürdü.

İslâmî Analiz/Haber Merkezi

Suudi Arabistan’ın saldırıları altında uzun süredir insani felaketin yaşandığı Yemen'de Husiler, BM tarafından bozulmuş gıda gönderildiğini ileri sürdü.

Devrim Komitesi Başkanı Muhammed El Husi Yemen haber ajansı Saba'ya yaptığı açıklamada, Gıda Programı'nın kendilerine yönelik suçlamalarını "asılsız" diye nitelendirirken, Dünya Gıda Programı'nı (WFP) Yemen'e "bozulmuş gıda göndermekle" suçladı.

El Husi, Gıda Programı'nın bunu yaparak var olan standartları ve düzenlemeleri ihlal ettiğini söyledi. Husi bu konuda bağımsız bir soruşturma yapılmasını memnuniyetle karşılayacaklarını söyledi. Muhammed El Husi, Gıda Programı'nın çalışmalarının politize edildiğini iddia ederek, bağımsız olmadığını, ABD ve İngiltere tarafından yönlendirildiğini savundu.

BM Dünya Gıda Programı'ndan yapılan açıklamada Husiler'in kontrolündeki başkent Sana ve ülkenin diğer bölgelerinde insani yardımların "suistimal edildiği" belirtilerek buna son verilmesi istenmişti.

Dünya Sağlık Örgütü'ne göre Yemen'de 2015 yılından bu yana 10 bin kişi hayatını kaybetti. BM Yemen'de dünyanın en kötü insani felaketinin yaşandığına dikkat çekerek, 20 milyondan fazla insanın akıbetinin insani yardımlara bağlı olduğuna dikkat çekiyor. Suudi Arabistan'ın öncülük ettiği koalisyon üç yıldır Yemen'de Husi isyancılara yönelik operasyonlar düzenliyor.

 


Kaynak: