Yemen Silahlı Kuvvetler Sözcüsü yaptığı açıklamada, Suudi Arabistan'ın son 24 saat içinde Yemende tam 47 kez ateşkesi ihlal ettiğini belirtti.

Yemen Silahlı Kuvvetler Sözcüsü yaptığı açıklamada, Suudi Arabistan'ın son 24 saat içinde Yemende tam 47 kez ateşkesi ihlal ettiğini belirtti.

Yemen El Mesire kanalının verdiği haberde, Yahya Seri dün yaptığı açıklamada, Suudi güçlerin Yemen'in sivil yerleşim bölgelerine ve Yemen ordusu üsslerine 27 top atışı gerçekleştirdiklerini söyledi.

Yemen Ordu Sözcüsü açıklamasında, Yemen ordusu ve halk güçlerinin ateşkese bağlı kaldıklarını belirterek, art arda devam eden ateşkes ihlallerinden sakınılmasını istedi. 

Bilindiği gibi El Hudeyde limanı Yemen'e insani yardımların ulaştığı en önemli güzergâhtır.

Şimdiye kadar defalarca Yemen savaşını sonlandırmak için çalışmalar başlatılsa da Suudi rejim ve işbirlikçilerinin engelleriyle karşılaşmış bulunuyor.

Bu arada Birleşmiş Milletlerin (BM) gönderdiği uluslararası ateşkes denetleyicileri, Yemen'in liman kenti Hudeyde'ye ulaştı.

Yerel kaynaklardan alınan bilgiye göre, Hollandalı General Patrick Cammaert başkanlığındaki uluslararası ateşkes denetleyicileri, başkent Sana'dan kara yoluyla Hudeyde'deki BM merkezine gitti. 

İsveç'te 6 Aralık'ta başlayan ve 13 Aralık'ta sona eren müzakerelerin ardından Yemen halkı için hayati önem taşıyan Hudeyde Limanı ve kenti konusunda tarafların anlaşmaya vardığı duyurulmuştu. Hudeyde ve çevresi için varılan ateşkes, 18 Aralık'ta yürürlüğe girmişti.

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK), cuma günkü oylamada Yemen'in hayati önem taşıyan liman kenti Hudeyde'de ateşkesi destekleyen ve bölgeye uluslararası ateşkes denetleyicileri gönderilmesine ilişkin tasarıyı kabul etmişti. 


Kaynak: Rast Haber