Yemen Dışişleri Bakanı Halid el Yemani, Hudeyde ilinde ateşkes anlaşmasının 18 Aralık Salı günü saat 00.00'da yürürlüğe gireceğini açıkladı.

Yemen resmi televizyon kanalına açıklamada bulunan Yemen Dışişleri Bakanı Halid el Yemani, ateşkes anlaşmasının 18 Aralık'ta yerel saatle 00.00'da yürürlüğe gireceğini söyledi.

Yemani, limanların yeni kurulan yönetimle değil, 2014'teki Kızıldeniz Limanları Yönetimi tarafından idare edileceğini kaydederken devletin Ensarullah'ın görevden alarak onların yerine kendi mensuplarını yerleştirdiği yerlere yeniden kendi kadrolarını iade etme hakkına sahip olduğunu ifade etti.

Ayrıca Yemani ateşkes anlaşmasının Ensarullah'ın Hudeyde limanlarından çekilmesine hükmettiğini, hükümet güçlerinin de kentin güney ve doğu taraflarına çekileceğini belirtti.

'GUTERRES HADİ'NİN TALEBİNİ ANLAYIŞLA KARŞILADI'

Hudeyde'de ileride Birleşmiş Milletler'e (BM) ait güçlerin yer alması konusunda ise Yemani, uluslararası ve Yemen kanunlarına uygun olmayan hiçbir gücün varlığının kabul görmeyeceğini belirterek BM Genel Sekreteri Antonio Guterres'in Yemen Cumhurbaşkanı Abdurabbu Mansur Hadi'nin BM güçlerinin Hudeyde'de sürekli kalmaması yönündeki talebini anlayışla karşıladığına işaret etti.

BM'nin Hudeyde'de iki mekanizma aracılığıyla var olacağını dile getiren Yemani, ilkinin şu an Cibuti'deki mevcut izleme ve denetim mekanizmasını Hudeyde Limanına genişletmek, ikincisinin ise Emekli Tümgeneral Patrick Cammaert önderliğinde yaklaşık 30 kişilik bir gözlemci ekibinin çekilme sürecini denetlemesi olduğunu belirtti.

'İNGİLİZLERİN SİYASİ ŞANTAJ YAPMA ARZULARI'

İngiltere'nin Yemen'le ilgili Güvenlik Konseyi'nde yeni bir karar tasarısı var olduğu konusunda ise Yemani, "İngilizlerin karar tasarısıyla gizli bir gündemi var. İngilizlerin siyasi işler ile insani meseleleri birbirine karıştırma ve siyasi şantaj yapma arzuları var" dedi.

Yemen hükümetinin, İsveç anlaşmasından, tutukluların serbest bırakılması ve insani yardımların devam etmesi gibi hissedilir bir sonuç alamaması durumunda yeni bir müzakere turuna gitmeyeceğini vurgulayan Yemani, BM temsilcisinin Cumhurbaşkanı Hadi ile istişare yapmadan hiçbir şekilde bir yer ve zaman belirleyemeyeceğini ve ısrar etmesi halinde onunla beraber olmayacaklarını aktardı.


Kaynak: Sputnik