İşveç'teki müzakerelerde Yemen heyetini temsil eden Ensarullah Hareketi Sözcüsü Muhammed Abdusselam, El-Meyadin haber ajansına röportaj verdi.

İşveç'teki müzakerelerde Yemen heyetini temsil eden Ensarullah Hareketi Sözcüsü Muhammed Abdusselam, El-Meyadin haber ajansına röportaj verdi. Cuma günü İsveç’te gerçekleşen müzakerenin durumu hakkında görüşlerini bildirdi.

“Yemen ordusu ve Ensarullah'a bağlı halk güçleri, saldırgan Suudi koalisyonu tarafından yapılabilecek hileli politikalara dikkat etmelidir.” diye uyarıda bulunanan Abdusselam, Suudi-BAE askeri müttefiklerinin saldırılarını arttırmasının, Yemen krizinin siyasi yolla çözümüne muhalefet manasına geleceğini söyledi.

Abdusselam'ın açıklamaları şu şekilde:

"Yemen'deki savaş rutin bir hale dönüştü, ama sonunda Suudi koalisyon saldırıları başarısızlığa uğrayıp yenilecektir.

Uluslararası toplum Yemen'deki askeri seçeneğin başarısız olduğuna inanıyor ve mütecaviz güçlerin Yemen'e saldırı düzenlemek için çıkarılan 2216 sayılı kararnamenin yeniden gözden geçirilmesi gerekiyor.

İsveç’teki müzakere havasının, uluslararası toplumun Yemen'deki savaşı durdurmaya eğilimli olduğunu ve bu konuda açık pozisyonlar almış olduklarını gösteriyor.

Uluslararası toplum, Yemen savaşının devamının faydasız olacağı sonucuna varmıştır, çünkü düşman taraf Yemen'e karşı çok fazla askeri saldırı gerçekleştirmiş, lakin yalnızca siyasi alanda hiçbir şey elde edememekle kalmamış, aynı zamanda iç ve bölgesel çatışmalara da neden olmuştur."

Muhammed Abdusselam, bir Arap ülkesinde bir ya da iki ay sonra bir toplantı düzenleyebileceklerini ve Stockholm'de konuşulan konuların ayrıntılarını tartışabileceklerini vurgularken, “Bu birkaç günlük müzakereyle Yemen'deki savaşın ve çatışmaların sona ermesine dair bir anlaşma yapılması beklenmiyor, ancak havalimanlarının açılması, esirlerin serbest bırakılması ve Merkez Bankası ile yapılan ekonomik tartışmalarla ilgili konular gibi yalnızca bazı konularda anlaşmalar yapılabilir.” dedi.

Abdusselam sözlerine şu şekilde devam etti:

"Gelecek geçiş aşamasının temeli bir devlet yönetiminin yeni ilke ve kuralları olacak ve hükümet bunlarla devleti yönetebilmelidir. Ülke yönetimi, tüm akım ve tüm taraflarca katkıda bulunulup kabul edilen bir devlet olmalıdır. Geçiş hükümetinin aşama ve görevlerinin süresi belirlenecek, bütün silahlı taraflar silahsızlandırılacak ve silah yalnızca geçiş hükümetinde bulunacaktır. Geçiş hükümeti kurulması için Yemen egemenliği ve bağımsızlığının korunması, devlet kurumları, ulusal uzlaşma, anayasa, ordunun yapısı ve güvenlik aygıtları gibi önemli meselelerin istişare edilmesi gerekiyor.

Birleşmiş Milletler Yemen Temsilcisi Griffiths'in daha önce, bu müzakerelerde üzerinde anlaşılan sonuçların bir karar tasarısına dönüştürülmesini ve Güvenlik Konseyi'ne sunularak müzakere sonuçları karar tasarısı yayınlanmasını söylemiş."

Yemen barış görüşmelerinin Perşembe günü yeni turu (4. Tur) İsveç'in başkenti Stockholm'de Yemenli tarafların katılımıyla başladı ve müzakereler bir hafta sürecek.

İsviçre'nin Cenevre kentinde 6 Eylül'de gerçekleşen önceki tur müzakereler, Suudi Arabistan'ın sabotaj etmesiyle başarısız olmuştu.

 


Kaynak: Tesnim