Yemen Ensarullah Hareketi lideri Yemen'e karşı yapılan saldırıların artmasında ABD'nin rolünün birincil olduğunu söyledi.

İslâmî Analiz/Haber Merkezi

Ensarullah lideri Abdulmelik el-Husi, “Yemen'e yapılan saldırılar esasında ABD'nin istihbarat ve silah gücüne, planlama ve denetleme mekanizmalarına dayanıyor. ABD'nin milletimize karşı askeri operasyonlardaki rolü birincil ve temeldir” ifadelerini kullandı.

“Yemen’e yapılan saldırılardaki tüm en önemli roller ABD, Suudi Arabistan ve BAE tarafından oynanıyor. ABD, Yemen'de savaşı yürütürken barıştan söz ediyor. Ülkenin hainleri, Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri'nin gölgesi altındakilerdir ve onların emirlerini yerine getiriyorlar.” diyen el-Husi, “ABD'nin Yemen'deki saldırganların işlediği tüm suçlarda gerçek manada desteği var. Amerika aldatma ve şantaj yöntemlerini kullanıyor ve bu yöntemleri acımasız ve barbarca bir şekilde kullanıyor. ABD, Yemen'deki saldırılardan silah sözleşmeleri sayesinde ekonomik açıdan çok büyük kazanımlar elde etti. ABD, Suudi Arabistan'ı ayakta kalması için destekliyor ve Suudi Arabistan'ın saldırgan ve müdahaleci rolünü de yönetiyor. Yemen'e karşı şu andaki hamlelerin artması, bazı Köfezi devletlerinin eylemleriyle örtüşüyor. Bu da, Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri'nin Siyonist düşmanla bağlarını güçlendirdiği zamana denk geldi” şeklinde konuştu.

Tesnim'in aktardığına göre Ensarullah lideri, “Biz, Yemen'deki askeri saldırıların arttığına şahit oluyoruz ve Allah'ın yardımıyla, ordunun, halk komitelerinin, kabilelerinin ve Yemen halkının destekleriyle, tüm bu operasyonlarda başarılı olduk." dedi.

El-Husi, sözlerine şunları ekledi: “Bize haksız yere hamleler yapıldı ve kendimizi, özgürlüğümüzü ve bağımsızlığımızı savunmaya hakkımız var. Kötü ekonomik koşullar, acı ve ıstırap, bazı insanları ailelerinin geçimi için cepheyi terk etmeye zorladı. Eğer otursaydık ve hiçbir şey yapmasaydık, saldırganlar bize hakim olacaklardı. Bizim özgürlüğümüz, suçlulara teslim olmamızı önlüyor. Bizler inancımıza, fıtratımıza ve değerlerimize bağlı bir ulusuz.''

 


Kaynak: