KÖŞE YAZILARI

24.10.2015, 10:55 Erkam Cengil Tüm Yazılarını Gör

Ümmeti Ayrıştıran Meseleler

Öncelikle fiziksel ayrışmamıza neden olan ulus devlet zihnini reddetmemiz, kutsallarını kutsalımız kabul etmememiz gerekmektedir. Bundan sonra sosyal adalet, hukuki eşitlik, sermayenin tekelleşmesini önlemek, düşünce ve akıl özgürlüğünün sağlanması için kendimizden başlayarak mücadele etmek zorundayız.

Adı İbrahim milleti olan, sadece bugünü değil insanlık tarihini kapsayan tek bir dinin mensupları; ümmet olarak da tek olmalı değil miydi?

Dini (milleti), Allah’ı, Peygamberi bir olan ve üstünlük yargısı sadece bunlar olan bir toplumun ayrışması düşünülebilir mi?

Düşünülemeyeceği için bu toplumu / ümmeti ayrıştıran değerlere(!)  bir göz atsak iyi olur.

1-    Siyasi iktidar kavgası:  Mezheplerin ayrışmasındaki temel unsur olması ve hacminin genişliği nedeni ile sadece ismen değinip geçelim.

2-    Ulus Devletçi zihin: İslam toplumunda millet kelimesinin anlamının bozulması bu dönemde başlar. Kavmiyetçilik kavramının İslam dışı kabul edileceğini bilen bazı düşünürler(!) bunun yerine milliyetçilik ifadesini kullanır ve adeta şeytana pabucunu ters giydirirler. Zira şeytan Adem’e karşı kavmiyetçilik yapmış ve bu işine bir kılıf bulmamıştı. Bu milliyetçi(!) düşünürler ise kavmiyetçiliklerine İslami bir kavramı giydirerek, doğru yolda oturan ve doğru yoldan saptıran bir görev üstlenmişlerdir.

Ulus devletçilik ile Müslümanları birbirinden ayıran yeni kutsallar/totemler oluşmuştur. Bunlar: Ulus devletin bayrağı, çizilmiş sınırları ve bu ulusa olan aidiyetin kendisidir. Ulus devletçi insanlar bu totemlere saygıyı da dinin içine ekler ve yeni bir din meydana getirerek, İslam ümmetindeki en büyük ikinci parçalanmayı meydana getirirler.

3-    Sermaye paylaşımındaki adaletsizlik: Sermayenin bir sınıfta birikmesi Kur’an tarafından yerilmiş, orta çağın sermaye biriktiricisi olan haham ve rahipler, cehennemde biriktirdikleri altın ve gümüş ile dağlanacakları ilan edilerek tehdit edilmiştir. Bugünün sermaye biriktiricisi olan kapitalistler de sermayeyi tek ellerinde toplar ve para sadece onlar arasında dolaşan bir devlet olursa (Müslümanların yaşadığı bazı ulus devletlerde olduğu gibi) bu da toplumsal ayrışmaya ve düşmanlığa neden olarak ümmet içinde yeni bir bölünme meydana getirecektir.

4-    Sosyal adaletsizlik: Sermaye haricinde, toplumsal statü bakımından farklılıklar ve bunların yol açtığı hiyerarşi de adeta bir kast sistemi oluşturarak İslam toplumunda bölünmelere ve düşmanlıklara neden olmaktadır. Hac esnasında herkesin aynı şekilde giyinmesi, hayatın merkezi olan cami/cem evinde sosyal statüsüne bakılmaksızın herkesin bir safta olması, hayatın geri kalanında da sağlanması gereken bir birliktedir.

5-    Hukuki eşitliksizlik: Hukuki eşitsizliğin olmasının toplumda kalıcı düşmanlıklar oluşturacağı tartışmasız ve açık bir konudur.

6-    Düşünce özgürlüğü olmayışı: Düşünceye ve yorum farklılıklarına saygı olmayışı, fikirsel ayrılıklara ve tahammülsüzlüklere neden olmakta, toplumu parçalamaktadır.

Aklımızın yettiğince dile getirdiğimiz bu konular, İslam milletine mensup olanların tek bir ümmet haline gelmesine ve ideal İslam toplumunun oluşmasına engel teşkil eden bazı temel konulardı…

Zihinsel değişimimizin gerçekleşmesi ve öze dönüş yolculuğu ile gerçek İslam toplumu oluşabilir ve insanlık için kurtuluş yolu olabiliriz.

Bunun için öncelikle fiziksel ayrışmamıza neden olan ulus devlet zihnini reddetmemiz, kutsallarını kutsalımız kabul etmememiz gerekmektedir. Bundan sonra sosyal adalet, hukuki eşitlik, sermayenin tekelleşmesini önlemek, düşünce ve akıl özgürlüğünün sağlanması için kendimizden başlayarak mücadele etmek zorundayız.

Bütün bunlar, İslam ümmetini insanlığa umut haline getirecektir. Allah yaşamayı ve görmeyi nasip etsin. 

Yorum Yaz

Yorumlar

 • Eyvallah Murat ağabey

  4.11.2015 09:29:18 2 Yanıtla Erkam Cengil
 • yüreğine sağlık. kardeşim. rabbim senin gibi müslüman gençlerin sayısını arttırsın. selamlar.

  3.11.2015 07:53:03 3 Yanıtla murat erginyürek

Haberi Sosyal Medyada Paylaş !

ANKETİMİZE KATILIN
Sitemize Nasıl Ulaştınız ?


HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
 • İmsak 04:57
 • Güneş 06:28
 • Öğle 13:13
 • İkindi 16:50
 • Akşam 19:45
 • Yatsı 21:09