KÖŞE YAZILARI

10.8.2015, 12:54 Erkam Cengil Tüm Yazılarını Gör

Müslümanlar Ne Yapmalı?

Egemenlerin İslam dünyasında varlığını sürdürmesini garanti altına alan bu iki projenin ortak noktası, meşru direniş yapısı kurulmasına engel olmaktı. Birisi var olan direniş yapılarına saldırarak onları yok edecek, diğeri ise özünde direniş olmayan kitleler yetiştirecekti.

Yeşil kuşak projesinin iki ürünü olan Fethullahizm ve Selefizm kadro ve isim değiştirerek varlığını devam ettiriyor.

Egemenlerin İslam dünyasında varlığını sürdürmesini garanti altına alan bu iki projenin ortak noktası, meşru direniş yapısı kurulmasına engel olmaktı. Birisi var olan direniş yapılarına saldırarak onları yok edecek, diğeri ise özünde direniş olmayan kitleler yetiştirecekti.

Bu iki akım, direnişçi Müslümanları içine çekerek sisteme entegre eden Ilımlı İslam partisi ile orta yolda buluşmayı başardı. Bu kirli ittifakın meyvelerini Suriye, Irak, Yemen ve Kürdistan’da görmek mümkün. Sistem tıkır tıkır işliyor, hem de kendini hiç gizlemeden…

Güç sahipleri planlarını kuruyor, biz ise bağırarak bir şey elde etmemeye devam ediyoruz. Yani 200 senedir değişen hiçbir şey yok. Güçlü olmayanların güçlülere karşı elle tutulur bir etkisi yok.

İşte biz; Allah’a inanan ve umudun yitirilmeyeceğine inananlar olarak bir şeyler yapmamız gerektiğinin farkında olanlar…

Bizim yapacağımız çok şey var.

Umudu yitirmemek, güçlü olmak şu ayetin sınırları dâhilindedir:

“Allah’a ve onun Rasûlüne itaat edin, birbirinizle çekişmeyin. Sonra içinize korku düşer ve kuvvetiniz elden gider. Bir de sabırlı olun. Çünkü Allah, sabredenlerle beraberdir.” (1)

Güçlülerin tepiştiği ve planlarını uyguladığı bir düzende yapılacak çok şey var. Kitlesel güç olamayışımız, çoğunluğun para ve iktidar dinine mensup olması bizi yıldırmamalı. Madde madde, yapılması gerektiğine inandığım şeyleri paylaşayım:

1-Mezhep, meşrep, cemaat, grup taassubu bırakılarak her Müslüman, Zümer: 18 çerçevesinde kendini sorgulamalı ve her doğruya açık olmalı. Böylece kendini dış etkilerden bağımsız olarak yetiştirebilir ve hakikat yolunda ezbersiz ilerleyebilir.

2-Bağımsız düşünebilen, ön yargıları olmayan bu Müslümanlar çeşitli yollarla bir araya gelmeli, muhabbet temelli bir birliktelik kurmalı. Tabii bu isimsiz, ilansız, iddiasız, kuşatıcı bir birliktelik olmalı.

3-Bireysel anlamda özgür olan, özgüveni yüksek olan bu insanlar farklı grup ve kimliklerden insanlar ile bir araya gelmeli, onları dinlemeli ve sorunları ile birebir ilgilenmeli, İslam’ın kuşatıcılığını toplumsal anlamda temsil etmeli.

4-Yalnızca Müslümanlardan değil, düşünebilen insanlardan oluşan dostluk meclisleri kurulmalı ve düşünsel birikim buralarda hayatın gerçekliğinin süzgecinden geçmeli

5-Bağımsız, isimsiz, hiyerarşisi olmayan bu gruplar fikirsel anlamda toplumu kuşatabilir, toplumu tekdüzelikten ve algı operasyonlarından koruyabilir. Bir arada yaşama ve ötekini anlama noktasında Müslümanlara çok büyük ilerlemeler kat ettirebilir.

6-Her tecrübe kendi içinde inisiyatifler oluşturup hakikatin topluma ilanı noktasında görevler üstlenebilir. Kontrol edilebilirliği zor olan bu yapılar Müslümanca düşünceyi topluma yayabilir, temsilinde ve ilanında büyük görevler üstlenebilir.

“Bu neden gerekli? Mevcut cemaatler bu görevi üstlenmiyor mu?” denirse eğer, şu cevabı vermek gerekir: mevcut cemaatler düzenden bağımsız hareket etmemek bir yana, kuruluş ve var oluş bakımından sorunludur.

Bir cemaatin kuruluşunun temelinde zaten toplumu tekfir etmek veya gerçek Müslüman kabul etmemek, kendini toplumdan dışlamak ve toplumu ötekileştirmek vardır. Yani toplumu Müslüman kabul eden kimse, din adına kendini toplumdan ayırmaya çalışmaz. Aksine toplumu Müslüman kabul eden, kendini oraya ait hisseder ve kardeşinin yanlışını düzeltmeye çalışır.

Toplumdan ayrılmak değil, toplumun içinde yer almaktır bütün mesele…

İşte Kürt, Alevi, Solcu, Laik herkesin Müslümanlarla sorun yaşamasının temelinde bu dışlayıcılık ve tekfir yer alır. Evet tekfir.

Bu dışlayıcılık emperyalizmin planlarının tıkır tıkır işlemesine ve içimizdeki Müslüman, mezhepçi, ırkçı, laik, solcu, milliyetçi kişilerin sadece bağırmasına neden oluyor. Yani hiçbir şey yapmamalarına, sadece bu planlara karşı çıkarak hizmet etmelerine sebep oluyor.

İnsan ve sadece Müslüman olmak zor değil, inşallah başarabiliriz.

Vesselam

(1)Enfal 46

Yorum Yaz

Yorumlar

  • müslümanlar her gün namaz kılmalı kadınlar için de geçerlidir ve kadınlar kapanmalıdır.

    13.3.2016 11:51:39 2 Yanıtla Aslı

Haberi Sosyal Medyada Paylaş !

ANKETİMİZE KATILIN
Sitemize Nasıl Ulaştınız ?


HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
  • İmsak 04:57
  • Güneş 06:28
  • Öğle 13:13
  • İkindi 16:50
  • Akşam 19:45
  • Yatsı 21:09