KÖŞE YAZILARI

9.8.2016, 9:58 Erkam Cengil Tüm Yazılarını Gör

“Filanla Oturma”cılık

Aslında, “Ben beynimi kullanamıyorum, filan şahsın söylediklerinden etkilenmekten korkuyorum. Bu yüzden ondan kaçıyorum ve senin de ondan uzak durmanı istiyorum” diyemeyen bir güruhun sessiz itirafıdır bu cümle.

Bir yerlerde mutlaka denk gelmiştir: “Filanla oturma, o şöyledir; filanla gezme, o böyledir “ diyenler…

Düşünce dünyası aidiyet hissettiği filan cemaat, filan meşrep, filan düşünürden ibaret olanların çok kullandığı bir söylemdir bu.

Filan kişi ile gezme, çünkü o benim ait olduğum evrenden değil. Filan kişi ile oturma, çünkü benim ezberlerim onun söyledikleri ile ve düşünceleri ile uyumlu değil.

Aslında, “Ben beynimi kullanamıyorum, filan şahsın söylediklerinden etkilenmekten korkuyorum. Bu yüzden ondan kaçıyorum ve senin de ondan uzak durmanı istiyorum” diyemeyen bir güruhun sessiz itirafıdır bu cümle.

Müminler sözü dinler, en güzeline uyarlar…* ayetini henüz üzerlerine alınmamış, içselleştirememiş “insanların” içinde bulunduğu durumu anlatır bu söylem.

Filanla oturursam belki ezberlediklerimi çürütür, imanımı(!) sarsar, beni ait olduğum çöplükten dışarı çıkarır ve hakikat pencerelerinden bir pencere açılır bana! Aman Allah’ım, bundan kaçmalıyım!

Evet, komik ve acı bir ruh halidir bu. Müslüman da olsa, aklını kullanamayan ve Allah katında bir değeri olmayan bir ruh halidir bu…**

Hakikati filan grubun içinde olmak, filan düşünürün ayak izlerine basmak, filan meşrebin kutsal ayetlerini ezberlemekten ibaret gören putçu bir zihne aittir…

Putçu diyorum; çünkü hakikati örtmek için var edilen insan ürünü her şey birer puttur. Cisimleştirip heykelini dikmeye gerek yok; bazen bir dernek tabelası, bazen bir hocanın fotoğrafı, bazen bir meşrebin kutsal kitabıdır. Ortak olan şey ise, aklı iptal etmek, hakikati tekelleştirmek, yaratılan her insanın özgünlüğünü ortadan kaldırmaktır.***

Hakikat ezberlenemez, kopyalanarak çoğaltılamaz. Hakikat her insanın bireysel yolculuğu neticesinde ulaşacağı, kendisine has deneyimlerdir.

Allah, herkes için aynı dini indirmeyecek kadar kudretli ve alimdir. Bu yüzden herkesin hakikati farklıdır, kendincedir, özgündür.

Bu yüzden düşünmekten, muhabbet etmekten, soru sormaktan, araştırmaktan, eleştirmekten, karşı çıkmaktan ve hepsinin zirvesi olan başkaldırmaktan korkmamak gerekir.

Hakikatin sahibine Hamd olsun.

*Zümer 18

**Enfal 22

***Kıyamet 4

Yorum Yaz

Yorumlar

Haberi Sosyal Medyada Paylaş !

ANKETİMİZE KATILIN
Sitemize Nasıl Ulaştınız ?


HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
  • İmsak 04:57
  • Güneş 06:28
  • Öğle 13:13
  • İkindi 16:50
  • Akşam 19:45
  • Yatsı 21:09