İran

Haberi Sosyal Medyada Paylaş ! 9.1.2019 10:20:04

Zarif: ABD, İran takıntısını gerçek dış politikaya ikame etmiş durumda

İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, ABD'nin İran takıntısı ve fobisini gerçek bir dış politikanın yerine koyduğunu söyledi. Zarif: ABD, İran takıntısını gerçek dış politikaya ikame etmiş durumda

İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, ABD'nin İran takıntısı ve fobisini gerçek bir dış politikanın yerine koyduğunu söyledi.

İran Dışişleri Bakanı Zarif, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo ve Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton'un İran'a yönelik açıklamalarına tepki gösterdi.

Zarif, Pompeo ve Bolton'un "İran'a dair kusursuz takıntısının, attığı her adımda başarısız olan psikopat sapıkların davranışına gittikçe daha fazla benzediğini" söyleyerek, "Doğrusu ABD, İran takıntısı ve fobisini gerçek bir dış politikaya ikame etmiş durumda" ifadelerinde bulundu.

ABD Dışişleri Bakanı Pompeo, 7 ülkeyi kapsayacak Ortadoğu turunun ilk durağı Ürdün'de bugün yaptığı açıklamada, İran'dan "normal" bir ülke olmasını istediklerini belirterek, "İran'a yönelik baskıyı sadece diplomatik alanda değil ticari alanda da iki katına çıkaracağız" şeklinde konuşmuştu.

İran'dan komşu ülkelerle işbirliği vurgusu

İran'da Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani'nin başkanlığında toplanan Ekonomi Koordinasyon Yüksek Konseyi'nde komşu ülkelerle yapılan ekonomik işbirliği anlaşmalarının süratle uygulamaya geçirilmesi gerektiği bildirildi.

İran Cumhurbaşkanlığı tarafından yapılan yazılı açıklamaya göre Ekonomi Koordinasyon Yüksek Konseyi başkent Tahran'da bir araya geldi.

Cumhurbaşkanı Ruhani'nin başkanlık ettiği toplantıya Meclis Başkanı Ali Laricani, Yargı Erki Başkanı Sadık Laricani, Cumhurbaşkanı Yardımcısı İshak Cihangiri, Sanayi Maden ve Ticaret Bakanı Rıza Rahmani ve Merkez Bankası Başkanı Abdunnasır Himmeti katıldı.

Toplantıda komşu ülkelerle ekonomik işbirlikleri, ithalat-ihracat ve ortak yatırım gibi konularda yapılan anlaşmaların değerlendirildiği ve bunların süratle hayata geçirilmesine vurgu yapıldığı kaydedildi.

 

Yorum Yaz

Yorumlar

ANKETİMİZE KATILIN
Sitemize Nasıl Ulaştınız ?


HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
  • İmsak 04:57
  • Güneş 06:28
  • Öğle 13:13
  • İkindi 16:50
  • Akşam 19:45
  • Yatsı 21:09