AFRİKA

Haberi Sosyal Medyada Paylaş ! 6.4.2016 20:57:53

Zakzaki’nin Avukatı: 24 Saat İçinde Serbest Bırakın

Aktivitist-avukat Femi Falana, Nijerya İslami Hareketi lideri Şeyh İbrahim Zakzaki’nin ve eşi Hacı Zinet İbrahim’in hukuksuz tutukluluk haline bir an önce son verilmesini talep etti. Zakzaki’nin Avukatı: 24 Saat İçinde Serbest Bırakın

İslâmi Analiz / Haber Merkezi

Falana, 5 Nisan’da Devlet Güvenlik Servisi makamlarına yazdığı mektupta, müvekkillerinin tutuklandıkları ilk günden beri ne aileleriyle ne de doktorlarıyla görüştürülmediklerini belirtti.

12 Aralık günü yaşanan olaylarda binlerce silahlı askerin ordu genel kurmay başkanı Tukur Buratai’nin emriyle Nijerya İslami Hareketi üyelerine saldırdıklarını ve İbrahim Zakzaki ve eşinin saldırının olduğu o alanda bulunmamalarına rağmen askeri birliklerin Zakzaki’nin evine ayrıca saldırdıklarını belirtti.

Yazdığı mektupta, “askerler eve ateş açmış ve müvekkillerimin kendi gözleri önünde üç çocuğunun ölümüne sebep olarak psikolojik bir işkence metoduna başvurmuşlardır. Askerler müvekkillerime de defalarca ateş ederek Şeyh Zakzaki’nin sol gözünü kaybetmesine sebep olmuşlardır. Zakzaki’nin sağ gözü ise büyük oranda görme yetisini yitirmiş durumda” diyen Falana, her ikisinin de vücutlarındaki kurşunların çıkarılabilmesi için hapishanedeyken defalarca cerrahi operasyona maruz kaldıklarını ifade etti.

Çektikleri fiziki ve duygusal acılara rağmen polis ve Devlet Güvenlik Güçleri makamlarınca 3 ayı aşkın süredir müvekkillerinin kimseyle görüştürülmediklerine dikkat çekti.

Öte yandan 2014 yılındaki benzer bir saldırıda Zakzaki ailesinin diğer üç çocuğunun da öldürüldüğünü hatırlatan Falana, hükümet tarafından oluşturulan soruşturma komisyonunun hazırladığı raporun tamamlanmasına rağmen, masum sivillerin ölümünden sorumlu askeri personelin yargı önüne çıkarılmadığına vurgu yaptı.

Ordunun ölümcül saldırılarına maruz kalan sivillerden hayatta kalmayı başaranların ise Kaduna valiliği tarafından adam öldürmek gibi türlü ithamlarla suçlandıklarını belirttiği mektubunda Falana “müvekkillerim yalnızca geçen Cuma günü çeşitli zorlu girişimlerimizden sonra bizimle görüştürüldüler. Onun haricinde 3 ayı aşkın süredir hiç kimseyle görüştürülmediler. Buradan müvekkillerimin haksız tutukluluklarına bir an önce son verilmesini ve bu mektubun elinize ulaşmasından sonra geçecek 24 saat içinde serbest bırakılmalarını talep ediyorum” dedi.

Yorum Yaz

Yorumlar

ANKETİMİZE KATILIN
Sitemize Nasıl Ulaştınız ?


HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
  • İmsak 04:57
  • Güneş 06:28
  • Öğle 13:13
  • İkindi 16:50
  • Akşam 19:45
  • Yatsı 21:09