AFRİKA

Haberi Sosyal Medyada Paylaş ! 2.8.2016 10:43:54

'Zakzaki davası Batı'nın 'insan hakları' anlayışının gerçek yüzünü ve İslam düşmanlığını göstermiştir'

İran Yüce Divanı İnsan Hakları Komisyonu Genel Sekreteri Cevad Laricani, Nijerya'da Şeyh İbrahim Zakzaki ve İslami Hareket meselesi hakkında açıklamalarda bulundu.

İslamî Analiz/Haber Merkezi
 
İran Yüce Divanı İnsan Hakları Komisyonu Genel Sekreteri Cevad Laricani, Nijerya'da Şeyh İbrahim Zakzaki ve İslami Hareket meselesi hakkında açıklamalarda bulundu. Nijerya'da soykırım uygulandığı ifade eden Laricani, İran'ın bu meseleyi uluslararası seviyede gündemde tutmak için hiçbir fırsatı kaçırmadığını söyledi.
 
Tahran'da düzenlenen basın toplantısında konuşan Laricani: "Nijerya'da yaşananlar adeta soykırımdır, Şeyh İbrahim Zakzaki'nin ailesinin büyük bir kısmı da katledilmiştir." diye konuştu.
 
Bu konunun yakından takip edilmesi gerektiğini belirten Laricani, "Uluslararası düzeyde bu meseleyi gündemde tutmak için hiçbir fırsatı kaçırmıyoruz, Batının liberal demokrasisinin gerçek yüzü ortaya çıkmıştır. Bugün İslam, geniş çaplı bir düşmanlıkla karşı karşıyadır." ifadelerini kullandı.
 
İran İslam Cumhuriyeti'nin de Şeyh İbrahim Zakzaki davasına daha çok önem vermesi gerektiğini ifade eden Laricani, şimdiye kadar bu konuda çok az bir ilerleme kaydedildiğini belirtti.
 
Batı'nın insan hakları anlayışını eleştiren Laricani, "Diğer halkların insan hakları alanındaki tecrübe ve kazanımlarına saygı duyuyoruz, ancak Batı "insan hakları" alanında da despot bir tutum ve refleksler geliştirmiştir." dedi. 
 
Laricani konuşmasının sonunda Batı'nın insan hakları anlayışı yerine "İslami İnsan Hakları" üzerine çalışmaya devam edeceklerini ve bunu küresel düzeyde sunmak için çaba gösterilmesi gerektiğini söyledi.
 
Nijerya İslami Hareketi son olarak 200'den fazla üyesinin herhangi bir yargılama yapılmadan hapislerde tutulduğunu ve 730 kişi hakkında hiçbir haber alınamadığını, bu kişilerin ordu tarafından öldürülmüş olabileceğini belirtmişti. Hareket lideri Şeyh Zakzaki, Nijerya ordusu tarafından 12 Aralık'ta evine düzenlenen baskından bu yana tutuklu bulunuyor. Nijerya ordusunun düzenlediği baskınlarda 1000'den fazla kişi hayatını kaybetmişti.
 
Bir yandan IŞİD'e biatlı Boko Haram tehdidi ile cebelleşen Nijerya İslami Hareketi, diğer yandan devletin sistematik baskısı altında ayakta kalma mücadelesi veriyor. 
 
 

Yorum Yaz

Yorumlar

ANKETİMİZE KATILIN
Sitemize Nasıl Ulaştınız ?


HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
  • İmsak 04:57
  • Güneş 06:28
  • Öğle 13:13
  • İkindi 16:50
  • Akşam 19:45
  • Yatsı 21:09