Yemen

Haberi Sosyal Medyada Paylaş ! 1.2.2016 11:51:15

Yemen'de Suud'a ve Blackwater'a bir darbe daha

2015 yılının Mart ayından bu yana Yemen'e yönelik Suud saldırıları devam ederken bu saldırılarda on binlerce sivil hayatını kaybetti. ABD ve İngiltere destekli Suud rejimi, saldırılara karşı direnişi sürdüren Yemen ordusu ve Husi Ensarullah Hareketinden de darbe üstüne darbe yemeye devam ediyor. Yemen

İslamî Analiz/Haber Merkezi

Husi Ensarullah Hareketi destekli Yemen Ordusu, Yemen'in Ma'rib eyaletinde bulunan bir Suud askeri üssünü balistik füzeyle vurdu.
 
Suud askerleri tarafından kullanılan askeri üsse yapılan saldırıda "tochka" adı verilen balistik füzenin kullanıldığı ve üste büyük hasara sebep verdiği belirtildi. El-Mesire televizyon kanalının verdiği haberde askeri üste bulunan 5 Suud askerinin öldüğü bilgisine yer verildi.
 
Yemen'in Saba Haber Ajansı tarafından verilen haberde ise yine Cumartesi günü Yemen ordusunun Suud'un güneybatısındaki Najran eyaletinde bulunan askeri üslere çok sayıda roket attığı belirtildi.
 
Bir diğer olayda ise Yemenli keskin nişancılar Jizan bölgesinde 4 Suud askerini öldürdü. Lübnan'ın el-ahed haber sitesinde çıkan haberde ise Colonel Nicholas Petros isimli bir Blackwater komutanının Ensarullah Hareketi tarafından öldürüldüğü belirtildi. 

Suud krallığının Yemen'e yönelik saldırılarına ilişkin son olarak "Sınır Tanımayan Doktorlar" tarafından bir açıklama yapılmış ve açıklamada Suudi Arabistan'ın sivilleri vurulması meşru olan askeri hedefler olarak gördüğü ve hastaneleri bile vurarak savaş suçu işlediği belirtilmişti.
 
Geçtiğimiz hafta BM tarafından yayımlanan raporda da Suud savaş uçaklarının mülteci kamplarını, düğünleri, toplu taşıma araçlarını, sağlık tesislerini, yerleşim bölgelerini, camileri, pazarları, fabrikaları, gıda depolarını, okulları ve havalimanlarını hedef alan saldırılarına ilişkin belge ve bulgulara yer verildi ve Suud'un bu tür sivil alanlara en az 120 hava saldırısı gerçekleştirdiği belirtildi.
Raporda Suudi Arabistan'ın uyguladığı "bir savaş yöntemi olarak halkı aç bırakmanın" tüm uluslararası anlaşmalarca yasaklandığı ve bunun savaş suçu sayıldığı da belirtildi. 
 

Yorum Yaz

Yorumlar

ANKETİMİZE KATILIN
Sitemize Nasıl Ulaştınız ?


HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
  • İmsak 04:57
  • Güneş 06:28
  • Öğle 13:13
  • İkindi 16:50
  • Akşam 19:45
  • Yatsı 21:09