Yemen

Haberi Sosyal Medyada Paylaş ! 16.1.2017 15:31:59

Yemen Yüksek Siyasi Konseyi: Suud saldırılarında 13 bin kişi hayatını kaybetti

Yemen Yüksek Siyasi Konseyi: Suud saldırılarında 13 bin kişi hayatını kaybetti Yemen Yüksek Siyasi Konseyi: Suud saldırılarında 13 bin kişi hayatını kaybetti

Yemen Yüksek Siyasi Konseyi Başkanı Salih El-Samad, El-Meyadin televizyonuna verdiği röportajda, Suudi Arabistan’ın saldırılarında hayatını kaybedenlerin sayısınının 13 bine ulaştığını, bu sayının içerisinde kadın ve çocukların da bulunduğunu belirtti.
 
Taiz’in güneyindeki Zubab ve El-Mocha savaşının sadece Yemenliler için değil, bütün Araplar için önemli olan bir onur savaşı olduğunu söyleyen Samad, Zubab, El-Amiri ve El-Mocha’da durumun kontrol altında olduğunu, işgalci Suudi koalisyonunun orada hiçbir ilerleme kaydedemediğini belirtti. Samad, işgal koalisyonunun bahsettiği zaferlerin sadece hayali medya zaferleri olduğuna dikkat çekerek birçok koalisyon komutanının öldürüldüğünü belirtti.
 
İsrail Bab’ül Mendep savaşında okun ucudur
 
El-Samad, röportajın başka bir bölümünde, Siyonist Rejimden gelen "Husilerin Bab’ül Mendep’e yaklaşma tehlikesi" bulunduğu yönündeki açıklamalarıyla ilgili olarak şunları söyledi: "Bab’ül Mendep savaşı Siyonist Rejim ile yapılan bir savaştır. Husiler tarafından Bab’ül Mendep’e yönelik hiçbir tehlike bulunmamaktadır ve biz bunu bütün dünyaya kanıtladık. Bu boğaz uluslararası deniz seyahatleri için güvenli bir bölge olarak kaldı.
 
İsrail, Bab’ül Mendep savaşında okun ucudur. Siyonist yetkililerin Suudi Rejim yetkilileri ile görüşmesi, Erite ve Somali’de adalarının satın alınması ve bu hayati önem taşıyan geçitlerin İsrail tarafından kontrol edilmeye çalışılması, bu iddianın en büyük kanıtıdır.’
 
Amerika’nın bölgeyi bölme planı
 
El-Samad, Amerika’nın bölgeyi bölme planını uygulamaya çalıştığını ve Yemen’de siyasi çözüme engel olduğunu vurgulayarak, ‘Suudi Rejimi Amerika Dışişleri Bakanı John Kerry ile birlikte kesinlik kazanmış anlaşmaları bile başarısızlığa doğru sürüklediler’ dedi.
 
Kaçak Cumhurbaşkanının IŞİD ve El-Kaide ile olan bağlantısı
 
Yemen Yüksek Siyasi Konsey Başkanı röportajının diğer bir bölümünde, Mansur Hadi’nin IŞİD ve El-Kaide liderleriyle Taiz ve Midi savaşlarına katılmaları konusunda anlaştığını ve Aden’deki El-Meaşık Sarayında El-Kaide liderleriyle bir araya geldiğini söyledi.
 

Yorum Yaz

Yorumlar

ANKETİMİZE KATILIN
Sitemize Nasıl Ulaştınız ?


HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
  • İmsak 04:57
  • Güneş 06:28
  • Öğle 13:13
  • İkindi 16:50
  • Akşam 19:45
  • Yatsı 21:09