Yemen

Haberi Sosyal Medyada Paylaş ! 8.6.2015 18:12:58

Yemen Başbakanı: Cenevre'deki Yemen müzakerelerine gitmeye hazırız

Yemen Cumhurbaşkanı Yardımcısı ve Başbakanı Bahhah, 14 Haziran'da Cenevre'de başlayacak Yemen müzakerelerine katılmaya hazır olduklarını bildirdi. Yemen Başbakanı: Cenevre

Yemen Cumhurbaşkanı Yardımcısı ve Başbakan Halid Mahfuz Bahhah, Yemen'in başkenti Sana'nın Husiler tarafından ele geçirilmesinin ardından Cumhurbaşkanı Abdurabbu Mansur Hadi'nin geçici yönetim yeri ilan ettiği Suudi Arabistan'ın başkenti Riyad'da basın toplantısı düzenledi.

Cenevre'de gerçekleşerek her türlü  görüşmeye açık olduklarını ifade eden Bahhah, şöyle konuştu:

"Cenevre'ye gitme konusunda cumhurbaşkanlığı, hükümet, partiler ve toplumsal güçler olarak birleşmiş 'mili bir blok' halinde darbeci planları bozmak, devlet makamlarını geri kazanmak ve BM Güvenlik Konseyi'nin 2216 sayılı kararıyla, silahlı milisleri durdurmak amacıyla her görüşmeye hazır olduğumuzu vurguluyoruz. Yemen makamları, Cenevre'de ya da herhangi bir yerdeki müzakerelerin başarılı olmasının önündeki tek yolun, 2216 sayılı karardan, Yemenlilerin iradesine ve uluslararası meşruiyete saygıdan geçtiğini gördü."

BM Güvenlik Konseyi'nde nisan ayında kabul edilen 2216 sayılı kararda, Husiler ile Salih yanlısı güçlerin saldırılarını ve sivilleri öldürmeyi durdurmaları ve kentlerden çekilmeleri istenmişti. 

 

Kaynak : AA

Yorum Yaz

Yorumlar

ANKETİMİZE KATILIN
Sitemize Nasıl Ulaştınız ?


HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
  • İmsak 04:57
  • Güneş 06:28
  • Öğle 13:13
  • İkindi 16:50
  • Akşam 19:45
  • Yatsı 21:09