Yasin Kuruçay’ın Kaleminden “Küresel Tiyatro ve Medyapoli”

İslamî Analiz köşe yazarı uzman psikolojik danışman Yasin Kuruçay, günümüz dünyasında medyanın fonksiyonunu, arka planını, küresel sistemle olan irtibatını ve algı dünyası üretimindeki işlevini analiz etti.

İslamî Analiz/Köşe yazıları

İslamî Analiz köşe yazarı uzman psikolojik danışman Yasin Kuruçay, günümüz dünyasında medyanın fonksiyonunu, arka planını, küresel sistemle olan irtibatını ve algı dünyası üretimindeki işlevini analiz etti.  

İşte o yazıdan bir kesit:

“Dünya medyasının yüzde 96’sı altı büyük şirketin elinde. Ne gariptir ki, bu altı büyük şirket Musevi kökenli insanlara ait ya da onlar tarafından yönetiliyor. Tüm dünya bu elin altından geçen haberlerle fikir ve düşünce üretiyor.

Uluslararası dolaşım halindeki kültürel ürünlerin %80’ı Amerikan kökenlidir. Uluslararası pazarda satışa sunulan televizyon programlarının üçte ikisi Amerika Birleşik Devletleri kökenlidir. Bu nedenle de kültür emperyalizmi Amerikan kültürünün hegamonik yayılmasını ve İngilizcenin bir dünya dili haline gelmesini ifade eder. ABD’nin siyasi kolu BM, askeri kolu NATO, ekonomik kolu da IMF veya Dünya Bankası’dır. Bu örgütler, bir ülkeye girdikleri ve bu şekilde etkin oldukları zaman kurtuluş şansı sıfıra iner.

Medya emperyalizmi, kitle iletişim araçlarının mülkiyeti, yapısı, dağıtımı ve içeriğinin başka ülkelerdeki çıkar gruplarının etkisi ve denetimi altında olması ile ortaya çıkan bir durum olarak tanımlanabilir. Dünyada yaklaşık 3500 sözel ve 500 kadar yazılı dil bulunmasına rağmen, basılı malzemenin üçte ikisinden fazlasının İngilizce, Almanca, İspanyolca ve Fransızca yayımlanmasının kültürel emperyalizmin önemli göstergelerinden biri olduğu söylenebilir.

Yaptığınız iş medya emperyalistlerini rahatsız ediyorsa, fincancı katırlarını ürkütmenin farklı sonuçlarıyla karşılaşırsınız. “Bana açık açık söylediler, ben de “Böl ve Yut” adlı kitabımın önsözüne koydum: TRT’de on aylık sözleşmem olmasına rağmen işten atıldım, en çok izlenen program olmama rağmen neden işten atıldığımı sordum. Onlar da, “Banu Hanım, ne yapalım? Amerikan Büyükelçisi sizden çok şikâyetçiydi. İsrail Büyükelçisi çok şikâyetçiydi sizden, Gürcistan Büyükelçisi çok şikâyetçiydi sizden. Baskılara dayanamadık, mecbur kaldık ve sizi işinizden atmak zorunda kaldık” dediler. Yüzüme söylendi bunlar. Bizi büyükelçilerin idare ettiğinin bir kanıtıdır tüm bunlar. Bugün Türkiye, büyükelçiler tarafından idare ediliyor.(Banu Avar)” BBC’de katıldığı bir programda Murdoch ile ilgili skandalı ilk haber veren kişi, gazetenin eski muhabiri Sean Hoare evinde ölü bulundu.”

Yazının tamamını okumak için tıklayınız.

Yorum Yaz

Yorumlar

ANKETİMİZE KATILIN
Sitemize Nasıl Ulaştınız ?


HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
  • İmsak 04:57
  • Güneş 06:28
  • Öğle 13:13
  • İkindi 16:50
  • Akşam 19:45
  • Yatsı 21:09