Yasin Kuruçay Yazdı: “Erdemli Bir Gençlik Yetiştirmek”

İslamî Analiz köşe yazarı uzman psikolojik danışman Yasin Kuruçay, modern dönemin hastalıkları içerisinde boğuşan gençliğe bir umut ve reçete olarak “erdemli gençliği” yazdı.

İslamî Analiz/Haber Merkezi

İslamî Analiz köşe yazarı uzman psikolojik danışman Yasin Kuruçay, modern dönemin hastalıkları içerisinde boğuşan gençliğe bir umut ve reçete olarak “erdemli gençliği” yazdı.

İşte o yazıdan bir kesit:

“Birey ve özgürlük temelli modern sistemler akıl, bilim ve teknolojinin yardımıyla insana kaybettiği, Ortaçağın ondan gasp ettiği özgürlüğünü ve yaşamın anlamını iade etmeyi vaat ediyordu. Sonuçlar arzu edilir olmayı bir kenara bırakın hemen her açıdan ciddi tehdit ve riskler içeriyor. Tüketim, lüks ve eğlenceye delicesine yöneliş gençliğin kendi benliğine dönmesi için ona boş vakit bırakmıyor; yaşamın anlamını unutturuyor ve özgürlüğünü maddi dünyanın ayakları altına alıyor.

Dayanılacak objektif bir temel sağlamayan, ilkeler yerine kişisel tercihleri ön plana çıkaran, sabit değerlerin olmadığı akışkan bir evrende gençlik sahici bir amaç ve anlam bulamıyor, başıboşluğa ve nihilizme gidiyor.

Bu yeni süreçte insanın ve toplumun organize edilmesinde başrolü tabii ki eğitim sistemi oynadı. Modern eğitim sistemleri yapılanmasını erdem ve ahlaktan yoksun bir şekilde yaptı. Eğitim sisteminin ütopik hümanizmi ve özgürlük anlayışı kitlelerin iç dünyalarını ve sosyal dokuyu perişan etti.

İki dünya savaşı sonucunda ölen milyonlarca insanı, artan bunalım ve intiharları, sömürüleri, dolandırıcılıkları, dinsel ve cinsel sapmaları düşündüğümüzde, dahası bu sorunların ne acı ki daha yoğun olarak modern uygarlığın yaşandığı ve yaşanmaya çalışıldığı yerlerde olduğunu düşündüğümüzde insanın aklına şu soruyu getiriyor:

Acaba yaşadığımız bu küresel krizin nedeni modern medeniyetin ve onun kurguladığı eğitim sisteminin zaafları mı?

Eğitim kuramların hemen hepsinin ortak ilkesi, çocuğun özgür ve özerk alanına (!) müdahale edilmemesi gerektiğidir. Velilere ve öğretmenlere çocuklara kesinlikle tavsiye verilmemeli, onlara ahlak dersi verilmemeli, doğru olan bu, bunu yapmalısın… asla denilmemeli vs. deniliyor. Peki, bütün bu eğitimsel tavsiyeler de çocuğun özgürlük alanına müdahale değil midir? “Çocuğunuza doğru budur demeyin”de bir ilke değil midir?”

Yazının tamamını okumak için tıklayınız.

Yorum Yaz

Yorumlar

ANKETİMİZE KATILIN
Sitemize Nasıl Ulaştınız ?


HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
  • İmsak 04:57
  • Güneş 06:28
  • Öğle 13:13
  • İkindi 16:50
  • Akşam 19:45
  • Yatsı 21:09