Wallerstein'in Kaleminden "Dünya Ekonomisinde Deflasyon Paniği"

Tarihsel sosyolog ve sistemler analisti Prof. Dr. Immanuel Wallerstein, dünya çapında yaşanan ve Türkiye’de, yaşanan siyasi krizler neticesinde çok daha fazla görünür hale gelen “ekonomik buhran” ve “piyasaların çöküşü” hakkında önemli bir makale kaleme aldı.

İslamî Analiz/Tercüme-makale

Tarihsel sosyolog ve sistemler analisti Prof. Dr. Immanuel Wallerstein, dünya çapında yaşanan ve Türkiye’de, yaşanan siyasi krizler neticesinde çok daha fazla görünür hale gelen “ekonomik buhran” ve “piyasaların çöküşü” hakkında önemli bir makale kaleme aldı.

Söz konusu makaleyi Yusuf Enes Sezgin’in tercümesiyle yayımlıyoruz: 

“Öncelikle, deflasyon hakkında bir iki kelime edeyim. “Sakin” bir piyasa, nominal fiyatların inişe geçmediği ve fakat hissettirmeden ve yavaşça yükseldiği piyasadır. Bu durum, alım ve satım yapanların hangi kararların kendileri için ideal olduğu konusunda makul bir güvenle öngörüde bulunabilmelerini olanaklı kılar. Dünya piyasaları bu manada bir süredir sakin değil.  Birçok analist, bu sürecin başlangıcını, ABD mortgage piyasaları için bir dönüm noktası olan 2008 yılına götürüyor. Ben ise bunu 1967-1973 yılları arası başlayan ve o dönemden beri devam eden bir süreç olarak görüyorum.

Kayda değer bir deflasyon ya da enflasyon olması halinde, piyasa durgunluğunu kaybeder. Reel istihdam rakamları ve buna bağlı olarak her türlü ürün için dünya ölçeğinde oluşan efektif talep üzerindeki etkileri düşünüldüğünde, her iki durum da aynı şeye tekabül eder. Reel küresel istihdam hangi sebepten ötürü düşüşe geçerse geçsin, dünya nüfusunun büyük çoğunluğu için şiddetli ve sahici bir ıstırap ve aynı zamanda müstakbel üretken yatırımların önünü kesecek ve dolayısıyla daha fazla ekonomik dert ve donukluğa sebebiyet verecek muazzam bir belirsizlik artışı meydana gelir. Tam bir kısır döngüdür bu.

Hiç şüphe yok ki, bazı kodaman sermayedarlar, spekülasyon dâhil kurnazca finansal manipülasyonlar vasıtasıyla bu durumdan istifade etmesini biliyorlar.  Fakat sorun, büyük bir kumar oynamalarında: Ya servetlerinde önemli ölçüde bir artış olacaktır ya da iflas edeceklerdir. Yine de, bu manipülatörler en azından büyük miktarda kazanç sağlama şansına sahipler. Dünya nüfusunun ekseriyeti ise büsbütün kaybetmeye mahkûm; çoğu kez de oldukça ciddi oranda.”

Yazının tamamını okumak için tıklayınız.

Yorum Yaz

Yorumlar

ANKETİMİZE KATILIN
Sitemize Nasıl Ulaştınız ?


HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
  • İmsak 04:57
  • Güneş 06:28
  • Öğle 13:13
  • İkindi 16:50
  • Akşam 19:45
  • Yatsı 21:09