ORTADOĞU

Haberi Sosyal Medyada Paylaş ! 17.2.2017 10:22:34

Wall Street Journal: Trump, İsrail ve Arap ülkeleriyle İran karşıtı ittifak kuruyor

Wall Street Journal: ABD, İsrail ve Arap ülkeleri İran karşıtı ittifak kuruyor Wall Street Journal: Trump, İsrail ve Arap ülkeleriyle İran karşıtı ittifak kuruyor

Wall Street Journal gazetesi, Trump yönetiminin İsrail, Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Mısır ve Ürdün’le birlikte İran karşıtı bir askeri ittifak kurma çabasında olduğunu belirtti.
 
ABD’nin önde gelen gazetelerinden Wall Street Journal (WSJ), Donald Trump yönetiminin Arap müttefikleriyle İran karşıtı askeri bir koalisyon kurma çabasında olduğunu yazdı.
 
Gazete, tartışmalara Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), İsrail, Mısır ve Ürdün’ün katıldığını duyurdu.
 
'S. ARABİSTAN, BAE, MISIR VE ÜRDÜN, İSRAİL İLE İSTİHBARAT İŞBİRLİĞİNDE BULUNACAK'
 
WSJ’ye konuşan Ortadoğu yetkilileri, söz konusu ittifaka diğer Arap ülkelerinin de katılmasının olası olduğunu belirtirken, ortak düşmana karşı İsrail ile istihbarat paylaşımının gündemde olduğunu söyledi.
 
İsmi belirtilmeyen bir Arap diplomat ise şunları söyledi:
 
“Washington’daki diplomatik misyonlara, içinde İsrail’in de olduğu bir güce katılmak isteyip istemediğimizi soruyorlar. İsrail’in rolü eğitim ya da kara gücü şeklinde değil muhtemelen istihbarat paylaşımıyla sınırlı olacak. Bu, İsrail’in iyi olduğu bir alan.”
 
'ARAP İTTİFAKI, NATO BENZERİ BİR YAPIYA SAHİP OLACAK'
 
İsmi geçen Arap ülkelerinin hali hazırda karşılıklı savunma anlaşmalarına sahip olmadığına dikkat çeken Wall Street Journal, gündemdeki ittifakla birlikte bu ülkelerin NATO benzeri bir savunma şemsiyesi altına gireceğini ve bir ülkeye gerçekleştirilecek bir saldırının diğerlerine de yapılmış sayılacağını iddia etti.
 
'ABD, İTTİFAKA ASKERİ VE İSTİHBARAT DESTEĞİ VERECEK'
 
ABD’nin söz konusu itifaka, Yemen’de Husiler’e karşı Suudi Arabistan’a sağladığının ötesinde bir askeri ve istihbarat desteği vereceğini aktaran WSJ, bununla birlikte ne ABD’nin ne de İsrail’in ortak savunma paktının parçası olmayacağını öne sürdü.
 
'SUUDİ ARABİSTAN İLE BAE'NİN İSRAİL İLE İŞBİRLİĞİ ŞARTLARI'
 
Suudi Arabistan ile BAE’nin, Tel Aviv yönetimiyle işbirliği karşılığında bazı taleplerde bulunduğunu ifade etti.
 
Buna göre, 11 Eylül mağdurlarının ailelerinin hükümetlerine dava açabilmelerine olanak sağlayan ABD Kongresi’nin ilgili kararının iptal edilmesini isteyen Suudi Arabistan ve BAE,  İsrail’in Batı Şeria ve Doğu Kudüs’teki yerleşim yeri inşasına son vermesini de talep etti.

Yorum Yaz

Yorumlar

ANKETİMİZE KATILIN
Sitemize Nasıl Ulaştınız ?


HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
  • İmsak 04:57
  • Güneş 06:28
  • Öğle 13:13
  • İkindi 16:50
  • Akşam 19:45
  • Yatsı 21:09