Veli Kurt’un Kaleminden “Alak Suresi’nden Günümüze Hatırlatmalar”

İslamî Analiz köşe yazarı Veli Kurt, ilk yazısında Alak Suresi’nin tefsiri üzerinden insanlığın Rabbinin emirleri karşısında düştüğü gaflete işaret ediyor ve söz konusu ayetler üzerinden yeniden bir hatırlatmada bulunuyor.

İslamî Analiz/Köşe Yazıları

İslamî Analiz köşe yazarı Veli Kurt, ilk yazısında Alak Suresi’nin tefsiri üzerinden insanlığın Rabbinin emirleri karşısında düştüğü gaflete işaret ediyor ve söz konusu ayetler üzerinden yeniden bir hatırlatmada bulunuyor.

İşte o yazıdan bir kesit:

“600’lü yılların başlarıydı. Yeryüzüne misafir olarak gönderilen insanın, ev sahipliğine soyunarak, evin sahibine rağmen, misafiri olduğu mekânın düzenini değiştirmeye kalktığı, böylece hem kendinin, hem de ev sahibinin düzenini bozduğu kentlerden biriydi Mekke... Diri diri gömülen kız çocuklarını, köle pazarında satılan ezilmiş insanları, kan davalarında katledilenleri, bitmek tükenmek bilmeyen kabile savaşlarını, fakirin sefalet, zenginin safahat içinde yaşadıklarını, tarih boyu hep göre gelmiştir insanoğlu. Ve yine tarih tekerrür ediyordu Mekke’de... İnsanoğlu bir kere azmaya görsün, zulmün en acısını, en dehşetlisini, hiç vicdanı sızlamadan tattırırdı kendi türüne. Kendilerinin icadı din ve bu dinin tanrıları yontma putlar da yaptıkları zulme ses çıkarmıyordu. Yeryüzüne Allah’ın halifesi olarak gönderilen insan, kendini yeryüzünün tanrısı gibi görerek kaos yaşatıyordu insanlığa.

Yok muydu insana, unuttuğu yeryüzündeki varlık sebebini hatırlatacak? ’Durun kalabalıklar, bu cadde çıkmaz sokak’ diye haykıracak. Ama hayır, Yaratan ‘yol göstericisiz ve başıboş’ bırakmayacaktı yarattıklarını... İnsanın sandığı gibi Tanrı, ‘Yeryüzünün ve kullarının basit işlerine karışmayan ve yeryüzünde yarattığı mükemmelliği seyretmek için göğe çekilen deizmin tanrısı’ olmadığını tekrarlayacak; Adem’den bu yana yaptığı gibi yine rahmetinin bir tecellisi olarak, insana acıyıp; ’ilgi, sevgi ve alaka’sını gösterecekti. Tarih boyu bu hep böyle olmamış mıydı? Bunu, kulu ve elçisi olan Hz. Muhammed’in aracılığıyla tüm insanlığa “Oku!” diyerek yapacaktı bu sefer. Ve Hıra’da, göndereceği o elçisini hazırlıyordu büyük sınava...”

Yazının tamamını okumak için tıklayınız.

Yorum Yaz

Yorumlar

ANKETİMİZE KATILIN
Sitemize Nasıl Ulaştınız ?


HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
  • İmsak 04:57
  • Güneş 06:28
  • Öğle 13:13
  • İkindi 16:50
  • Akşam 19:45
  • Yatsı 21:09