KÜLTÜR SANAT

Haberi Sosyal Medyada Paylaş ! 29.4.2015 08:34:29

Üsküdar'da 'Yedi Güzel Adam' sempozyumu gerçekleştirildi

25-26 Nisan tarihlerinde İkra Akademi'nin Üsküdar Belediyesi'nin de katkılarıyla Üsküdar Gençlik Merkezi'nde düzenlediği sempozyumda 'Yedi Güzel Adam' ele alındı. Üsküdar

25-26 Nisan tarihlerinde İkra Akademi'nin Üsküdar Belediyesi'nin de katkılarıyla Üsküdar Gençlik Merkezi'nde düzenlediği sempozyumda 'Yedi Güzel Adam' ele alındı.
 
İlk olarak Sakarya Kültür ve Turizm Müdürü Hüseyin Yorulmaz ve Sanat Düşünce Eğitim Derneği (SADED) Başkanı Tahir Andı, Erdem Bayazıt üzerine konuşmalarını yaptı. Erdem Bayazıt oturumunun ardından Necip Fazıl Kısakürek'in hayatı ve fikir dünyasını ele alan belgesel sunumu gerçekleştirildi. Daha sonra şair Mustafa Aydoğan 'Yürü kardeşim ayaklarına bir Kudüs gücü gelsin' diyen Üstad Nuri Pakdil’i sözlü sunumlarıyla anlattı. Etkinliğin ilk günü, Yrd.Doç.Dr.Bahtiyar Aslan'ın ve Yrd.Doç.Dr.Ali Kurt'un, Rasim Özdenören hakkında yaptıkları konuşmalarıyla sona erdi.
 
Sempozyumun ikinci günününde ise ilk oturumda Yrd.Doç.Dr.Zeynep Kevser Şerefoğlu, Şanlıurfa Belediye Başkan Yardımcısı Ahmet İnan ve yazar Osman Koca, Alaeddin Özdenören ve Mehmet Akif İnan ile ilgili konuşmalarını yaptı. İkinci oturumda rahatsızlığı nedeniyle sempozyuma katılamayan Nuri Pakdil'in belgeseli izlendi. Üçüncü oturumda Prof.Dr.Yılmaz Daşçıoğlu, "sözde şehvet dilde şehvet / hani sükût tevâzû uzlet" terennümüyle kalplere dokunan şair Cahit Zarifoğlu'nu anlattı. Sempozyumun son oturumunda ise Prof.Dr.Mehmet Narlı ve gazeteci-yazar Yusuf Kaplan dev düşünce adamı Sezai Karakoç'un engin his ve fikir dünyasını edebiyatıyla birlikte değerlendirerek gençlere aktardı.
 
Yedi Güzel Adam; Erdem Bayazıt, Nuri Pakdil, Rasim Özdenören, Alaeddin Özdenören, Mehmet Akif İnan, Cahit Zarifoğlu, Sezai Karakoç hakkındaki bu kapsamlı sempozyum katılımcılara sertifakalarının verilmesiyle son buldu.

Kaynak : Bedir haber

Yorum Yaz

Yorumlar

ANKETİMİZE KATILIN
Sitemize Nasıl Ulaştınız ?


HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
  • İmsak 04:57
  • Güneş 06:28
  • Öğle 13:13
  • İkindi 16:50
  • Akşam 19:45
  • Yatsı 21:09