Ürdün

Haberi Sosyal Medyada Paylaş ! 27.9.2016 12:44:29

Ürdün Meclisinde siyonist rejimle anlaşma tartışması: 'doğalgaz satış anlaşması değil vatanı satış anlaşması'

Ürdün Ulusal Koruma ve Normalleşmeyle Mücadele Komitesi, Siyonist İşgal Rejimi İsrail'den doğalgaz satın alınması yönündeki anlaşmanın anayasaya aykırı olduğunu belirtti. Ürdün Meclisinde siyonist rejimle anlaşma tartışması:

Ürdün Ulusal Koruma ve Normalleşmeyle Mücadele Komitesi, Siyonist İşgal Rejimi İsrail'den doğalgaz satın alınması yönündeki anlaşmanın anayasaya aykırı olduğunu belirtti.
 
Komite Başkanı Menaf Mecli, "Biz bunu 'doğalgaz satış anlaşması' olarak değil 'vatanı satış anlaşması' olarak adlandırıyoruz. İsrail'den doğalgaz satın alınması yönündeki anlaşma anayasa ve yasalara aykırıdır. Bu anlaşmayı reddediyor ve kınıyoruz. Daha önce de kabul etmemiştik ve bu tavrımızı sürdüreceğiz" dedi.
 
‘MECLİS ONAYI ALINMADAN ANLAŞMA İMZALANAMAZ'
 
Anlaşmanın zamanlamasının da birçok soru işaretini beraberinde getirdiğini söyleyen Mecli, "Şu anki hükümetin meclis onaylamadan anlaşmaları imzalaması doğru değildir. Zaten meclis daha önce bu anlaşmayı kabul etmemişti" diye konuştu.
 
Ürdün'ün dün 15 yıl süreyle 45 milyar metreküp doğalgaz ithalatı için Siyonist Rejimle anlaşma imzaladığı açıklanmıştı. Anlaşmanın maliyetinin 10 milyar dolar olduğu kaydedilmişti. Ürdün Başbakanı Hani el-Mulki, geçen hafta yapılan parlamento seçimlerinin ardından istifasını sunmuştu. Kral 2. Abdullah ise yeni hükümeti kurmakla yine Mulki'yi görevlendirmişti.

Siyonist İsrail'in Akdeniz'den Çaldığı Doğalgazı Ürdün Satın Alacak


Ürdün hükümeti adına Ürdün ulusal elektrik şirketi dün Amerikan Noble Enerji şirketiyle işgal rejiminin Akdeniz havzasından çaldığı doğalgazı ithal etmek için anlaşma imzaladı.
 
Ürdün ulusal elektrik şirketinden konuya ilişkin yapılan açıklamada, alınacak doğalgaz ile Ürdün'ün elektrik üretim ihtiyacının yüzde 40'ının karşılanacağı bildirildi.
 
Ürdün ulusal elektrik şirketi, teknik araştırmaların ve ekonomik analizlerin Noble Enerji şirketinden satın alınacak gazın daha ucuza mal olacağına işaret ettiğini ve şirkete yıllık 300 milyon dolar tasarruf sağlayacağını öne sürerek anlaşmayı savundu.
 
Bildiride ayrıca, Noble Enerji ile yapılan anlaşmanın bölgesel işbirliği fırsatlarını artıracağı ve Ürdün'ü Avrupa Birliği ve Akdeniz Birliği politikalarının bir paçası haline getireceği iddia edildi.
 
Ürdün ulusal elektrik şirketi 2014 yılı sonlarında işgal rejimine ait Leviathan sahasında faaliyet gösteren Amerikan Noble Enerji şirketiyle 10 milyar dolar karşılığında 15 yıl boyunca doğalgaz ithali için ön anlaşma imzalamıştı.
 
Bu arada, "Düşmanın doğalgazı işgaldir" sloganıyla anlaşmaya karşı çıkan Doğalgaz Anlaşmasına Karşı Ürdün Ulusal Girişimi, anlaşmayı mahkemeye taşıma konusunu incelediklerini açıkladı.

Kaynak : Sputnik, FİEM

Yorum Yaz

Yorumlar

ANKETİMİZE KATILIN
Sitemize Nasıl Ulaştınız ?


HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
  • İmsak 04:57
  • Güneş 06:28
  • Öğle 13:13
  • İkindi 16:50
  • Akşam 19:45
  • Yatsı 21:09