Ürdün

Haberi Sosyal Medyada Paylaş ! 1.6.2018 19:19:04

Ürdün Kralı: Kudüs meselesi ve siyasi duruşumuzdan dolayı ekonomik baskıya maruz kaldık

Ürdün Kralı 2. Abdullah, Başbakan Hani el-Mulki hükümetinin aldığı ve Pazar gününden itibaren geçerli olmak üzere bazı yakıt ürünlerde fiyat artışı yapılması kararının dondurulması talimatında bulundu. Ürdün Kralı: Kudüs meselesi ve siyasi duruşumuzdan dolayı ekonomik baskıya maruz kaldık

Ürdün Kralı 2. Abdullah, Başbakan Hani el-Mulki hükümetinin aldığı ve Pazar gününden itibaren geçerli olmak üzere bazı yakıt ürünlerde fiyat artışı yapılması kararının dondurulması talimatında bulundu.

Ürdün resmi haber ajansı PETRA’nın haberine göre, petrol fiyatları küresel düzeyde yükselmesine rağmen, ülkedeki ekonomik koşullar nedeniyle karar askıya alındı.

Başbakan el-Mulki, Enerji ve Mineral Kaynaklar Bakanı, Sanayi, Ticaret ve Tedarik Bakanı ve Maliye Bakanı ile Enerji ve Mineraller Piyasası Düzenleme Kurumu Başkanı’na ve Denetleme Kurulu Komisyonu’na Haziran ayı itibariyle yürürlüğe girmesi planlanan yakıt ve elektrik vergilerindeki yeni düzenlemelere dair kararın durdurulması talimatı verdi. Bu durum hazineye 16 milyon dinara mal oldu.

Karar ekonomik koşullar nedeniyle durduruldu

Başbakan el-Mulki bakanlara yazılı gönderdiği talimatta, “Kral 2. Abdullah’ın rehberliğinde, petrol fiyatlarının küresel düzeyde yükselmesine rağmen, ekonomik koşullar nedeniyle Ramazan ayı içinde bu karar askıya alınmıştır” ifadeleri yer aldı.

Sanayi, Ticaret ve Tedarik, Maliye, Enerji ve Mineraller Bakanlıkları, Ürdün Elektrik Şirketi NEPCO ve Temsilciler Meclisi Enerji Komisyonundan temsilcilerin yer aldığı Yakıt Fiyatlandırma Komisyonu’nun 2008 yılından bu yana ilk kez aylık vergi ödemelerinde düzenleme yapması dikkat çeken bir gelişme sayılıyor.

Öte yandan Ürdün Kralı Abdullah ülkesinin Kudüs meselesi ve siyasi duruşundan dolayı ekonomik baskıya maruz kaldığını ifade etti.

Ürdün'de bir süredir devam eden ekonomik sıkıntılar vergi artışları sonrası halk sokaklarda, vergi artışlarını protesto ediyor. Kentin bazı noktaları halk tarafından trafiğe kapatıldı. Kısmi de olsa tutuklamaların olduğu söyleniyor. 

 

Yorum Yaz

Yorumlar

ANKETİMİZE KATILIN
Sitemize Nasıl Ulaştınız ?


HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
  • İmsak 04:57
  • Güneş 06:28
  • Öğle 13:13
  • İkindi 16:50
  • Akşam 19:45
  • Yatsı 21:09