Ürdün

Haberi Sosyal Medyada Paylaş ! 27.9.2016 10:05:49

Ürdün Kralı: İlk zamanlar Suriye için 6 aylık bir süre tanıdılar

Ürdün kralı 2. Abdullah Amerika'nın eski başkanı olan George Bush ve babasını hedef alan açıklamalarda bulundu. 2. Abdullah, Bush ve babasının 'bölgeyi kendilerinden daha çok biliyormuş gibi hareket ettiklerini' söyledi. Ürdün Kralı: İlk zamanlar Suriye için 6 aylık bir süre tanıdılar

İslami Analiz/Haber Merkezi

Ürdün kralı 2. Abdullah Amerika'nın eski başkanı olan George Bush ve babasını hedef alan açıklamalarda bulundu. 2. Abdullah, Bush ve babasının 'bölgeyi kendilerinden daha çok biliyormuş gibi hareket ettiklerini' söyledi.

'CBC' kanalına verdiği röportajda Kral 2. Abdullah '2003 yılında ve 1990 yılında Irak'a girmesini desteklemediğimizi ifade etmemize rağmen Amerika'nın bölgeye dönük planları neticesinde ortaya koyduğu adımlar hatalı oldu ve büyük krizlere yol açtı' ifadelerini kullandı.

Ürdün kralı açıklamalarının devamında kendilerinin Amerika'yı durdurabilecek güce sahip olmadığını, elinden gelenin yalnızca görüşlerini açıkça ifade etmek olduğunu söyledi.

Batılı danışmanların bölge halkları hakkında nasıl yaşadıklarını, kendileriyle ilgili detayları bölge halklarından daha fazla biliyormuş gibi davranmalarının 'başarısız' olduğunu ifade eden Kral 2. Abdullah konuyu Suriye'ye getirerek şu açıklamalarda bulundu: 'Mesela Suriye... Suriye'de kriz patlak gösterdiğinde herkes '6 ay' diyordu. Ben ise '6 sene' dedim. Bu durum sadece Suriye için değil, Irak ve diğer bölge ülkeleri için de geçerli...'

Suriye'de 'batılı bir ordunun müdahalesini asla kabul etmediğini ifade eden 2. Abdullah 'Biz Suriye sokaklarında, caddelerinde batıdan gelen bir ordunun bulunmasını istemiyoruz. Yalnızca Suriyelilerin bizzat kendilerinin ayağa kalkması gerekiyor' dedi.

Ardından konuyu Daeş'e getiren Ürdün kralı, Daeş'e karşı yürütülen mücadele sayesinde Muaz Kesasibe'nin esir edilmesinde, işkence edilmesinde ve öldürülmesinde parmağı olanların tamamına karşı 'kısas uygulandığını' ifade etti. Ürdün kralı 'Onların büyük çoğunluğunu öldürdük. O işte parmağı olanlardan hala hayatta olanlar varsa 50 sene sonra da olsa elimize geçecekler' ifadelerini kullandı.

'Daeş'e karşı Uluslararası Koalisyon'u eleştiren Kral 2. Abdullah batının Suriye ve Irak'ı iki ayrı ülke olarak kabul ettiğini, Daeş'in iki ülkede ortaklaşa yürüttüğü saldırılara rağmen 'uluslararası sınırlara saygı gösterilmesi gerekir' türünden yapılan açıklamaları işaret ederek Daeş'in bu yöntemle çalışmadığını ve eğer Daeş'e karşı bir zafer kazanmak isteniyorsa düşmanın adımlarının takip edilmesi, özel kriterlerin göz ardı edilmesi gerektiğini ifade etti.

Yorum Yaz

Yorumlar

ANKETİMİZE KATILIN
Sitemize Nasıl Ulaştınız ?


HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
  • İmsak 04:57
  • Güneş 06:28
  • Öğle 13:13
  • İkindi 16:50
  • Akşam 19:45
  • Yatsı 21:09