AFRİKA

Haberi Sosyal Medyada Paylaş ! 11.3.2016 11:20:26

Üniversitede baskı ve şiddet gören Nijerya İslami Hareketi mensubu öğrencilerden açıklama

Üniversitede baskı ve şiddet gören Nijerya İslami Hareketi mensubu öğrencilerinden açıklama Üniversitede baskı ve şiddet gören Nijerya İslami Hareketi mensubu öğrencilerden açıklama

İslamî Analiz/Haber Merkezi

Üniversitede baskı ve şiddet gören Nijerya İslami Hareketi mensubu öğrenciler, konuyla ilgili bir açıklama yaymladılar.
 
İşte o açıklama:
 
"Nijerya'da Zaria Ahmedu Bello Üniversitesi'nde bulunan Nijerya İslami Hareket Akademik Forumu üyeleri (AFIMN) , güvenlik personeli tarafından tehdit edilmektedir. 
 
Okul yönetimi tarafından dinini serbestçe yaşama hakkı tanınmış olmasına rağmen, barışçıl AFIMN üyeleri bu haklarından mahrum edilmektedir. Öğrenciler üniversite yönetimi tarafından ibadet etmeleri için kendilerine tahsis edilmiş olan camide bile baskıya maruz kalmış, iki kere darp edilmişlerdir. Bunlardan ilki Süleyman Umar pansiyonunda orada kalan tekfirciler tarafından, ikincisi de utanç verici bir şekilde okul camisinde üniversite güvenliği tarafından gerçekleşmiştir. Üniversite güvenliği tarafından gerçekleşen saldırıda AFIMN üyelerinde çeşitli yaralanmalar meydana gelmiştir.
 
Tüm bu olan bitene rağmen, okul yönetimi hala sessizliğini korumaktadır. Herkes için dinini özgürce yaşama hakkı tanınırken durum AFIMN üyeleri için hiç de öyle değildir. Öyle ki camide 10-30 dakika ibadet etmek bile büyük bir sorun haline gelmekte, duyuru panolarına herhangi bir şey asmaya izin verilmemektedir. Üniversite kanunlarının aşağıdaki fıkrasında belirtilen hükme rağmen, diğer herkese İslami Hareket mensubu öğrencileri dersler sırasında ve kalabalık ortamlarda aşağılama hakkı tanınmaktadır.
 
"Ülkenin ve dünyanın neresinden olursa olsun öğrenciler bu üniversiteye; ırk, cinsiyet, din ve mezhebi gözetilmeden kabul edilmektedir."
 
Acizane tavrımızla soruyoruz, bu maddede belirtilen öğrenciler gerçekten kimdir? AFIMN öğrencileri ve üyeleri bu maddeye dahil değil midir?
 
6 Mart Pazar günü, bir güvenlik görevlisi kardeşlerimizi Süleyman pansiyonunun önünde hiçbir suç işlememelerine rağmen tutuklamıştır. Bu kardeşimiz sadece panoya Zaria Katliamı ile ilgili bir makale asmak istemiştir. Bu bir suç değildir, bizlere de diğer öğrencilere tanınan ibadet ve özgürce beyan hakkı tanınmalıdır. Neden AFIMN mensupları tutuklanırken diğer gruplara mensup öğrenciler aynı sebeplerden tutuklanmamaktadır? 
 
8 Mart Salı günü, camide dua ettiğimiz sırada güvenlik görevlileri gelmiş ve bazı arkadaşlarımızı soruşturma için götürmek istediklerini söylemişlerdir. Bunu kabul etmedik ve konuyla ilgili konuşmak için bir tarih belirleyip buluşup hep beraber konuşabileceğimizi söyledik. Son olarak 9 Mart 2016 tarihinde üniversitenin baş güvenlik şefi bize gelip: "İslami Hareket Nijerya'nın tamamında yasaklanmıştır, bu yüzden bu üniversitede de hiç bir etkinlik yapamazsınız" dedi. Bu yasak Salı ve Perşembe günleri yaptığımız barışçıl toplu dua faaliyetimizi de kapsamaktadır. Güvenlik şefi ayrıca bizlere: "Toplu dua dahi etseniz, İslami Hareket'le ilgili bir şey yaptığınız anda okul idaresi; dışarıdan emniyet ve güvenlik güçlerinin sizleri gelip götürmesine ve durumu kontrol altına almasını sağlayacaktır." demiştir. 
 
Soruyoruz, güvenlik şefi bu emirleri nereden almakta ve neyi referans alarak hareket etmektedir? Üniversitede dini şiddet oluşturmaya çalışan ama yüzleri dahi olmayan bu meçhul kişiler kimlerdir?
 
Kamuoyuna bir kez daha ilan ediyoruz; barışçıl hareketimiz çalışmaya devam edecektir, yaşanacak huzursuzluklar bizden kaynaklanmamaktadır. Fakültedeki öğrenciler bizleri çok iyi tanımakta ve faaliyetlerimizin huzursuzluğa ve uyumsuzluğa yol açmadığını, kimseyi tehdit etmediğini bilmektedir.
 
"Onların bir hesabı varsa Allah'ın da bir hesabı vardır. Allah hesap yapanların en hayırlısıdır." 
 
Nijerya İslami Hareket Akademik Forumu (AFIMN) 

Yorum Yaz

Yorumlar

ANKETİMİZE KATILIN
Sitemize Nasıl Ulaştınız ?


HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
  • İmsak 04:57
  • Güneş 06:28
  • Öğle 13:13
  • İkindi 16:50
  • Akşam 19:45
  • Yatsı 21:09