Yemen

Haberi Sosyal Medyada Paylaş ! 30.7.2016 11:33:58

Türkiye'den Yemen konusunda ABD ve Suud yanlısı tutum; "bu gayrimeşru yapıyı tanımıyoruz"

Türkiye, Yemen konusunda Suudi Arabistan ve ABD yanlısı tutumunu sürdürüyor. Türkiye

İslamî Analiz/Haber Merkezi
 
Türkiye, Yemen konusunda Suudi Arabistan ve ABD yanlısı tutumunu sürdürüyor. Yemen'de Suud işgaline karşı direnişin başını çeken Ensarullah Hareketi ile eski cumhurbaşkanı Ali Abdullah Salih'e bağlı Genel Halk Kongresi arasında Yemen’in yönetimi konusunda Yüksek Siyasi Konseyi oluşturulmasında mütabakata varıldı.
 
Anlaşmanın ardından Türkiye Dışişleri Bakanlığı'ndan bir açıklama yayımlandı. Açıklamada Yemen Halkı'nın kahir ekseriyeti tarafından desteklenen bu yapı hakkında "gayrimeşru" ifadesi kullanılırken, oluşturulacak Yüksek Siyasi Konsey'in tanınmadığı belirtildi. 
 
Açıklamada, şu ifadelere yer verildi:
 
"Türkiye, Husilerin 6 Şubat 2015'te yayınladıkları 'Anayasal Deklarasyon' ile ilan ettikleri 'Devrimci Komite' vasıtasıyla yönetime el koymalarının ardından ülkede anayasal meşruiyete yönelik ikinci büyük saldırıyı teşkil eden bu gayrimeşru yapıyı tanımamaktadır. Yemen'de kamu düzeninin yeniden tesisi için meşru devlet otoritesinin tüm ülke sathında hakim kılınması elzemdir. Bu itibarla, uluslararası toplumun çabalarını meşruiyetin desteklenmesine yoğunlaştırması daha da önem kazanmaktadır. Kardeş Yemen halkının kalıcı huzur, güvenlik ve istikrara kavuşması yolunda Yemen meşru hükümetine desteğimizin süreceğini vurguluyoruz."
 
Kuveyt Müzakereleri ve Ensarullah Hareketi'nin açıklamaları
 
Yemen Ensarullah Hareketi'nın Kuveyt Müzakere Heyeti'ne başkanlık eden Muhammed Abdusselam, Yemen'de tek çözüm yolunun ülkenin tamamını kapsayan siyasi bir çözüm bulmak olduğunu söyledi. Abdusselam: "Yemen'de Siyasi çözüm yolu bulunmadan askeri yollarla çözüme varılamaz" ifadelerini kullandı.
 
Lübnan merkezli El-Meyadin kanalına röportaj veren Abdusselam, Suud'un Yemen'de kendi çıkarları doğrultusunda olmayan her türlü çözüm önerisini reddettiğini ve Yemenliler'in kendi aralarındaki diyalog yolunu da tıkadığını belirtti. Çözümün 'Yemenliler'le Yemenliler arasında' diyalogla sağlanabileceğini belirten Abdusselam, Suud destekli diğer 'Yemenli' tarafın kendine ait bir kararı olmadığını belirterek Suud tahakkümüne dikkat çekti.
 
Abdusselam: "Yemenliler artık çocuklarını ve kadınlarını öldürenlere itimat etmiyor. Yemen'deki mevcut hükümetin başlıca sorunu hiçbir karar verme yetkileri olmaması ve bu karar yetkisinin Suud'un elinde bulunması." diye konuştu.
 
Kuveyt müzakerelerinde Suud'lu yetkililerle vakit kaybedilmemesi gerektiğini belirten Abdusselam, müzakerelerin bizzat ilgili kişilerle yapılması gerektiğini belirtti ve Kuveyt'te Riyad heyeti ile değil uluslararası toplumla diyalog kurulduğunu söyledi.
 
Ensarullah Hareketi'nin sınırda Suud ile askeri düzenlemeler yapılmasına karşı olmadığının da altını çizen Abdusselam, Yemen ordusu ve ulusal komitelerin savaşın başlamasının üzerinden anca 40 gün geçmesinin ardından Suud sınırına gittiğini ve bunun iyi niyetlerini gösterdiğini ifade etti.
 
Suud'un hava saldırılarını sonlandırması halinde Suud'a ait hedefleri vurmayı bırakacaklarını belirten Abdusselam, silah bırakma konusunda şunları söyledi: "Bir anlaşmaya varılması halinde ağır silahlar uzlaşı hükümetine teslim edilir, Mansur Hadi ve hükümeti bu savaşta taraflar, onlara güvenemeyiz. Hadi'nin çözümün bir parçası olması mümkün değil."

 

Yorum Yaz

Yorumlar

ANKETİMİZE KATILIN
Sitemize Nasıl Ulaştınız ?


HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
  • İmsak 04:57
  • Güneş 06:28
  • Öğle 13:13
  • İkindi 16:50
  • Akşam 19:45
  • Yatsı 21:09