DÜNYA

Haberi Sosyal Medyada Paylaş ! 9.6.2018 12:19:49

Türkiye ve dünyanın dört bir yanından 'Kudüs Günü' manzaraları (Fotoğraf)

Türkiye ve dünyanın birçok yerinde, Kudüs Günü idrak edildi. Türkiye ve dünyanın dört bir yanından

İslâmî Analiz/Haber Merkezi

Türkiye ve dünyanın birçok yerinde, Kudüs Günü idrak edildi.

Her yıl, Ramazan ayının son cuması tüm dünyada Kudüs Günü olarak idrak ediliyor. Önceki yıllarda olduğu gibi bu yıl da Türkiye'de ve tüm dünyada çeşitli etkinliklerle kutlandı.

İstanbul

Fatih Saraçhane Parkı ve Kadıköy'de düzenlenen etkinliklerle Kudüs Günü ihya edildi.

Saraçhane Parkı'nda düzenlenen etkinlik, Fatih Camii'nden yürüyüşle başladı. Ardından İtfaiye Parkı'nda toplanan grup, sloganlar eşiliğinde eylemine devam etti.

Kur'an tilavetiyle devam eden programa Grup İslâmî Direniş marşlarıyla katıldı.

Basın açıklamasının okunmasının ardından dua edildikten sonra grup dağıldı.

 

Kadıköy'de Beşiktaş iskelesi yanında, Kudüs Günü İnsiyatifi Platformu tarafından düzenlenen programda; Kudüs ve Filistin'in özgürleşmesi için yüzlerce kişi bir araya geldi.

Okunan kitlesel basın açıklamasında, Büyük şeytan ABD ve ikiyüzlü Batılı devletlerin Filistin'deki katliamlara seyirci kalmalarına, İslam ülkeleri yöneticilerinin birkaç kınama mesajı ile tepki göstermelerine şaşırılmadığı vurguladı.

Türkiye'ye gibi bazı Arap ülkelerine atıfla "İsrail ile her türlü anlaşmalar ve işbirliği yaparak güçlenmesine ve yayılmasına yardım edilip, bir yandan da işlediği cinayetleri kınamak ne ahlaki, ne imani ne de insani bir tavırdır. Bu tavrın neticeleri ortadadır." ifadeleri dile getirildi.

Ellerinde,  "Kahrolsun İsrail ve ABD",  "Kudüs halkı yalnız değildir" gibi ifadelerin yer aldığı pankartlar taşıyan grup, ABD ve İsrail aleyhine slogan attı.

Program sonrası halka açık İftar ihsanında bulunuldu.

Antalya

Antalya'da "Dünya Kudüs Günü" dolayısıyla düzenlenen basın açıklamasında, Kudüs'ün esaretten kurtulması durumunda ümmetin özgürlük kapısının açılacağı belirtildi.

Dünya Kudüs Günü Platformu Antalya Şubesi tarafından basın açıklaması düzenlendi. Merkez Muratpaşa camii Cuma namazı çıkışı gerçekleştirilen açıklama sırasında sık sık tekbirler getirildi.

"Müslüman uyuma Kudüs'e sahip çık!" gibi sloganların atıldığı açıklamada, basın metnini Dünya Kudüs Günü Platformu Antalya Şubesi Adına Fazıl Necip Gülen okudu. Filistin meselesinin sadece Filistinlilerin ya da Arapların meselesi olmadığını belirten Polat, Mescid-i Aksa'nın Siyonist işgalden kurtarılmasının bütün Müslümanların görevi olduğunu söyledi. 

Polat, "Kudüs Günü, İslam ümmetinin damarlarına direniş kanının pompalandığı ve Kudüs’ümüzün sadece direnişle kurtulabileceğinin ilan edildiği gündür." ifadelerini kullandı.

Program dua ve tekbîrlerin ardından son buldu.

Elazığ

Elazığ Yeni İhya Eğitim Kültür Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (Yeni İhya Der) tarafından Elazığ Öğretmenevi önünde düzenlenen etkinlikte basın açıklamasını okuyan Yeni İhya Der Başkan yardımcısı Mehmet Zülfü Öztürk, Kudüs'ün sadece bugün değil, İslam tarihi boyunca tüm zamanların gündeminde olduğunu belirtti.

İslam ülkelerinin yöneticilerine seslenen Öztürk, "Nedir bu zillet haliniz? Artık prangalarınızdan ne zaman kurtulacaksınız? Esareti bu kadar mı kabullendiniz? Neden idare ettiğiniz toplumların sesini duymuyorsunuz? Neden müntesibi olduğunuz İslam'ın izzetine göre hareket etmiyorsunuz? Neden hâlâ siyonistlerle ve onun topraklarımızdaki uzantılarıyla askeri ve iktisadi iş birlikleri yapıyorsunuz?

Daha önceleri defalarca taleplerimizi dile getirdik. Bunları yineliyoruz; Artık siyonistlerle olan askeri ve ekonomik iş birliklerini sonlandırın. Kudüs'ü Filistin'in başkenti ilan edin ve buna ilişkin pratik adımlar atın.  Yıllardır büyük sıkıntılar çeken, saldırılara uğrayan Gazze'nin üzerindeki ablukanın kalkması için her türlü baskıyı oluşturun.  Siyonist sermayenin ülkenizde ticaret yapmasına izin vermeyin. Filistin topraklarını işgal altında tutan siyonistlerin meşru olmayan rejimini tanımaktan da vazgeçin. Kudüs ve Mescid-i Aksa'nın özgür kalmasında samimi olanlar, bu pratik adımları atmalıdırlar. Şikâyet ve sitem, icra makamında olanların işi değildir. Hükümet edenler bunun gereğini yapmakla mükelleftir. Yoksa bu mazlum halkın eli hem dünyada hem de ahirette siz yöneticilerin yakasında olacaktır." ifadelerini kullandı.

Diyarbakır

Diyarbakır'ın merkez Sur ilçesindeki Ulu Cami önünde, Özgür Kudüs Platformu üyeleri bir araya geldi.

Platform adına basın açıklamasını okuyan Üzeyir Yuva, "Tarih boyunca İslam milletlerine olmadık zulümler yapıp, acılar yaşatanlar, bugün başta Kudüs olmak üzere coğrafyamızın hemen her yerinde akan kanın asıl müsebbibidir" derken, aynı zulmün bugün de devam ettirildiğini, insanlığın yine tehdit edildiğini belirtti.

Yuva, şunları kaydetti:

"Milyonlarca Müslümanın kanının akmasında, doğrudan veya dolaylı olarak pay sahibi olanlar şunu bilsin ki, akıbetleri geçmişlerinden farklı olmayacaktır. İşledikleri her cürmün hesabını, hem dünyada hem ahirette ödeyecek, akıttıkları kanda boğulacaklardır. Kudüs, bizim birleşmemizi beklemektedir. Biz kendi aramızda birlik kuramazsak, bu zillet hali ve yaşadığımız bu acılar, katmerlenerek sürecektir.

DENİZLİ

Anadolu Gençlik Derneği (AGD) Denizli Şubesi ve Denizli Hakk’a Davet Derneği’ne bağlı üyeler, 15 Temmuz Delikliçınar Şehitler Meydanı’nda bir araya geldi.

Kudüs'te Siyonistler tarafından işgaller yapıldığını hatırlatan üyeler, ellerindeki dövizlere ‘Özgür Kudüs, Özgür Mescid’i Aksa!’ ve ‘Filistin Davası Her Müslüman’ın Davasıdır’ yazarak yapılan işgalleri protesto etti.

Etkinlikte konuşan ve İsrail’in yapmış olduğu işgallerin cezasız kaldığını ifade eden Denizli Hakk'a Davet Derneği Başkan Yardımcısı Abdülbari Durmaz, “Bugün gündemimizde yine Kudüs var. Kudüs sadece bugünün gündemi değildir. İslam tarihinde her zaman olmuştur ve olmaya devam edecektir.  Müslümanların ilk kıblesi olan ve bağrında bulundurması Kudüs’ü farklı kılar. Bugün Kudüs’ü konuşmamızın tek bir sebebi var. Barbar Siyonistlerin mukaddes topraklarda işgal ettiği yerler, acıların merkezi olmuştur. Akan kanın asıl mübessibi olan İsrailoğulları, atalarının sonundan ders almamaktadır. Bizler kardeşlerimizi unutmadık, unutmayacağız” diye konuştu.

KÜTAHYA

Kütahya’nın Tavşanlı ilçesinde Arifağa Cami’inde cuma namazında bir araya gelen bir grup duyarlı Müslüman’ın katıldığı programda, Kudüs Günü Platformu adına basın açıklamasında bulunan Bahaddin Kayar, “Kudüs’ün Doğusu veya Batısı yoktur. Kudüs tamamiyle Filistin’in başkentidir” ifadelerini kullandı.

Kudüs konusunda devlet yetkililerinin atacağı her diplomatik adımın vatandaşlar nezdinde büyük destek göreceğini belirten Kayar, “Bizler İsrail’in Filistin’e olan müdahalesinin Birleşmiş Milletler ve ABD tarafından desteklendiğinin bilincindeyiz.

Bu alçakça işgale karşı başta Suudi Arabistan gibi bölge ülkelerinin pervasız tutumları ümmetin sabrını taşırmaktadır” diye konuştu. Kayar, Dünya Kudüs Günü’nün tüm dünyada Ramazan ayının son Cuma’sında idrak edildiğine dikkat çekerek Kudüs Günü’nün Müslümanların Siyonist Rejime karşı birlik olmasına vesile olabileceğini vurguladı.

Basın açıklamasının ardından yapılan dua ile sona erdi.

İRAN

İran’ın dört bir yanında yapılan yürüyüşlerde, işgal rejimi İsrail telin edilirken, Müslümanların ilk kıblesinde Cuma namazını kılmak için zamanın yaklaştığına dair müjdeler verildi.

Başkent Tahran’da saat 10.30’da başlayan yürüyüşler, bir çok kortejdan Tahran üniversitesi kampüsüne kadar sürdü. Muhtelif STK’lar, kurum ve kuruluşların çağrısıyla yapılan ve yediden yetmişe yüzbinlerce kişi “Kahrolsun İsrail” sloganları eşliğinde tekbirlerle, “Filistin Yalnız değildir” mesajı verdi.

ABD ve İsrail bayraklarının ateşe verildiği yürüyüşler Filistin bayrakları ile İran bayrakları dalgalandırılarak, “Filistin özgür olacak” diyerek direnişin zaferle sonuçlanacağı dillendirildi.

AMERİKA-CHİCAGO

Chicago'da İsrail Başkonsolosluğu önünde toplanan yaklaşık 300 kişi slogan atarak İsrail'i protesto etti.

Filistin bayraklarının yanı sıra görev yaptığı sırada şehit edilen Gazze'nin gönüllü hemşiresi Rezzan en-Neccar ve saldırılarda şehit olanların fotoğrafları taşındı.

İsrail'in "çocuk katili" olarak nitelendirildiği gösteri, konuşmaların ardından yürüyüşle devam etti. Başkonsolosluğa yaklaşık 1 kilometre mesafedeki Daley Plaza Meydanı'na kadar yürüyen protestocular yol boyunca "Filistin'e özgürlük", "Katil İsrail" ve "Çok yaşa Filistin" diye slogan attı.

Farklı kültür, coğrafya ve gruplardan temsilcileri bir araya getiren gösteriye "Neturei Karta" adlı siyonizm karşıtı Ortodoks Yahudi cemaati üyeleri de katıldı.

Gösteri ve yürüyüş sırasında eylemciler "İsrail'e boykot", "Filistin özgür olmalı, işgal suçtur" ve "Kudüs Filistin'in başkentidir" yazılı pankartlar taşıdı.

 

 

 

 

 

Yorum Yaz

Yorumlar

ANKETİMİZE KATILIN
Sitemize Nasıl Ulaştınız ?


HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
  • İmsak 04:57
  • Güneş 06:28
  • Öğle 13:13
  • İkindi 16:50
  • Akşam 19:45
  • Yatsı 21:09