EKONOMİ

Haberi Sosyal Medyada Paylaş ! 21.4.2016 16:25:04

Türkiye-İran ticaret hacmi genişliyor

Türkiye-İran İş Konseyi Başkanı Reza Kami ve beraberindeki heyeti ağırlayan Adanalı iş dünyası, İran'a uygulanan ambargonun kalkmasıyla Çukurova'dan İran'a daha çok ihracat gerçekleştirilebileceğini belirttiler. Türkiye-İran ticaret hacmi genişliyor

Çukurova Sanayi ve İş Dünyası Federasyonu (ÇUKUROVA SİFED) ve Adana Sanayici ve İşadamları Derneği (ADSİAD) Başkanı Süleyman Sönmez, İran’a uygulanan ambargonun kalkmasıyla Çukurova’dan İran’a daha çok ihracat gerçekleştirilebileceğini belirtti.
 
İran-Türkiye İş Konseyi Başkanı Reza Kami, Tebriz Ticaret ve Sanayi Odası Genel Sekreteri Sonia Andish ile birlikte Adana Sanayici ve İşadamları Derneği’ni (ADSİAD) ziyaret etti.
 
ADSİAD Yönetim Kurulu üyeleriyle buluşmasının ardından Elka Fuarcılık’ın düzenlediği Tarım Fuarı’nda ÇUKUROVA SİFED ve ADSİAD Başkanı Süleyman Sönmez ile yeniden bir araya gelen Kami, Türkiye ile ticaret hacminin artmasını diledi. Milletler ve ülkeler arasında ekonomi ve kültür birliğinin yakınlaşmayı hızlandırdığını anlatan Kami, ambargonun kalkması nedeniyle Türk işadamlarını İran’da daha çok yatırım yapmaya çağırdı.
 
İki ülke arasında dostluğa ve yakınlığa dayalı bir geçmiş bulunduğunu vurgulayan Kami, “Eskiden bu yana ekonomik alanda da birbirimize bakışımız olumludur. 2001 yılında Türkiye-İran ticaret hacmi bir milyar dolarken bugün 15 milyar dolara kadar ilerlemiştir. İki ülkenin cumhurbaşkanı, ticaret hacmindeki hedefi 30 milyar dolar olarak belirlemiştir. Bu hedef de iş dünyası sayesinde olacaktır. Umarım ekonomi alanında daha çok iş yaparız.” dedi.
 
“İhracatımız artıyor”
 
ÇUKUROVA SİFED ve ADSİAD Başkanı Süleyman Sönmez ise Çukurova ihracatının arttığı İran’a yönelik ambargonun kalkmasıyla daha çok ihracat gerçekleşeceğini vurguladı. İran iş dünyasını Çukurova’ya yatırıma çağıran Sönmez, “Umarım çağrılarımız kamuoyuna ve iş dünyasına olumlu bir katkı yapar. Çukurova Bölgesi’nden İran’a geçtiğimiz yılın ilk 6 ayında 22 milyon 127 bin liralık ihracat gerçekleşmiş. Mersin’den İran’a gerçekleşen ihracat rakamlarında da artış gözleniyor.” dedi.
 
İran’a yönelik ambargonun kalkmasından duyduğu memnuniyeti paylaşan Sönmez, “Sayın Kami’nin dediği gibi dostluğumuz çok eskiye dayanan İran’a uygulanan ambargonun kalmasıyla özellikle Çukurova’dan bu bölgeye daha çok ihracat gerçekleşeceğine inanıyorum. İran, Çukurova açısından önemli bir pazar. İran’ın özellikle enerjiye olan yatırımı göz önüne alındığında bu alanda 30 milyar dolarlık yatırım fırsatı sunuluyor. ‘Ceyhan Enerji İhtisas Sanayi Bölgesi’ projemizin hayata geçmesi İran’la olan enerji anlaşmalarına ivme kazandıracaktır. Öte yandan tarımın kalbi konumundaki Çukurova’dan İran’a yaş sebze ve meyve ihracatını da üst seviyede değerlendirmeliyiz” diye konuştu.
 
Kaynak: İLKHA

Yorum Yaz

Yorumlar

ANKETİMİZE KATILIN
Sitemize Nasıl Ulaştınız ?


HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
  • İmsak 04:57
  • Güneş 06:28
  • Öğle 13:13
  • İkindi 16:50
  • Akşam 19:45
  • Yatsı 21:09