AFRİKA

Haberi Sosyal Medyada Paylaş ! 23.1.2016 08:54:33

Tunus'ta sular durulmuyor; ülke genelinde sokağa çıkma yasağı

Tunus İçişleri Bakanlığı dün yayımladığı açıklamada ülke genelinde akşam 8 ila sabah 5 saatleri arasında sokağa çıkma yasağı ilan edildiğini açıkladı. Tunus

İslamî Analiz/Haber Merkezi

Tunus İçişleri Bakanlığı dün yayımladığı açıklamada ülke genelinde akşam 8 ila sabah 5 saatleri arasında sokağa çıkma yasağı ilan edildiğini açıkladı. Kararın ülkede tırmanan gerilimin, özel ve kamu mallarına yönelik saldırıların vatandaşların güvenliği için tehlike arz ettiği gerekçesiyle alındığı belirtildi.Yasağın sağlık birimlerini ve zorunlu gece vardiyası olan meslek gruplarını kapsamayacağı belirtilirken, bu karara uymayanlar hakkında hukuki işlem başlatılacağı da ifade edildi. 
 
Tunus'ta, Kasrin şehrinde; aralarında Rida Yahyavi'nin de bulunduğu üniversite mezunu genç bir grup 2014 yılında iş talebiyle gösteriler düzenlemiş daha sonra valilikten isimlerinin ilk işe alınacaklar listesine yazıldığı açıklanmıştı. Geçtiğimiz hafta ise ismini listede göremeyen Rida Yahyavi Cumartesi günü protesto için valilik önündeki elektrik direğine tırmanmış, daha sonra çarpılarak hayatını kaybetmişti. Yahyavi ölümünün ardından Tunus'taki işsizlik kurbanlarının sembol ismi haline gelirken, Kasrin'de başlayan hükümet karşıtı protestolar ülke geneline yayıldı. 
 
Protestoların başlamasının ardından Tunus hükümet sözcüsü Halid Şevket: "Kasrin'deki durumu hemen düzeltebilecek sihirli güçlere sahip değiliz ancak bölgeye çok yakın zamanda yeni yatırımlar yapılacak" açıklamasında bulunmuş ancak bu açıklama göstericileri ikna etmeye yetmemişti.
 
Ülkede yaşanan olaylarda Çarşamba günü bir polis memuru hayatını kaybederken onlarca polisin ve göstericinin de yaralandığı belirtildi. Öte yandan dün (Cuma) Tunus emniyetinden yapılan açıklamada 16 kişinin "kundakçılık" suçundan dolayı tutuklandığı belirtildi.

Yorum Yaz

Yorumlar

ANKETİMİZE KATILIN
Sitemize Nasıl Ulaştınız ?


HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
  • İmsak 04:57
  • Güneş 06:28
  • Öğle 13:13
  • İkindi 16:50
  • Akşam 19:45
  • Yatsı 21:09