Tunus'ta sandıkların %75’i açıldı, laik aday önde

Tunus cumhurbaşkanlığı seçiminin ikinci turunda sandıkların yüzde 75'i açıldı. Resmi olmayan verilere göre oyların yüzde 54,5'ini laiklik yanlısı Nida Partisi'nin adayı Sibsi aldı.

Tunus cumhurbaşkanlığı seçiminin ikinci turunda seçim yarışını az farkla Nida Tunus (Tunus'un Çağrısı) Partisi lideri Baci Kaid Sibsi önde götürüyor.

Açılan sandık sayısı yüzde 75'e ulaşırken sayılan oyların yüzde 54,5'ini Sibsi, yüzde 45,5'ini ise solcu rakibi ve geçiş dönemi Cumhurbaşkanı Munsif Merzuki aldı.

Sandıkların kapanmasından kısa süre sonra Sibsi'nin kampanya sorumlusu Muhsin Merzuk'un zafer ilan etmesi üzerine parti genel merkezinde kutlama yapılırken, Merzuki ise "Zafer bizim olmasına rağmen resmi sonuçlar açıklanmadan herhangi bir yorumda bulunmayacağım" ifadesini kullandı.

Ülkede 23 Kasım'da düzenlenen seçimin ilk turunda Sibsi yüzde 39,4, Merzuki yüzde 33,4 oy almıştı.

YSK'ya göre, cumhurbaşkanlığı seçiminin ilk turunda 3 milyon 267 bin 569 Tunuslu seçmen oy kullanmıştı.

Ülkede 26 Ekim'de yapılan parlamento seçimlerini Sibsi'nin lideri olduğu seküler Nida Partisi kazanmış, Müslüman Kardeşler çizgisindeki Nahda Partisi ise ikinci olmuştu.

Nahda hareketi, cumhurbaşkanlığı seçimlerinde aday çıkarmazken, hiçbir adayı da desteklemediğini açıklamış ancak boykot çağrısı yapmadan, seçmenlerine istedikleri adaya oy vermeleri çağrısında bulunmuştu.

İki aday arasında gerginlik

Muhammed Munsif Merzuki, Seçim günü Sibsi yanlıları tarafından Merzuki'ye yapılan saldırı, oy kullanmasını engelleme girişimi,  seçimde 'sahtecilik' eylemlerinin bulunduğunu iddia etmişti. bu iddiaları mahkemeye taşımıştı.

Sibsi, ikinci tur seçimlerinde yarışacağı mevcut Cumhurbaşkanı Munsif Merzuki’nin seçmenlerini 'radikaller, terör ve şiddet davetçileri' olarak tanımlaması ardından Tunus'ta Sibsi'yi protesto eylemleri düzenlendi.

Seçimleri kazanan aday 5 yıl boyunca cumhurbaşkanlığı koltuğunda oturacak.

Yorum Yaz

Yorumlar

ANKETİMİZE KATILIN
Sitemize Nasıl Ulaştınız ?


HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
  • İmsak 04:57
  • Güneş 06:28
  • Öğle 13:13
  • İkindi 16:50
  • Akşam 19:45
  • Yatsı 21:09