Tunus'ta İsrail Karşıtı Konferans Düzenlendi

Arap alimler, siyasetçiler, öğrenciler ve aktivistler, Tunus’un başkenti Tunus’ta düzenlenen İsrail karşıtı direniş cephesini destekleme toplantısında yer aldı.

İslâmî Analiz/Haber Merkezi

Tunus’taki ‘devrimin’ yıldönümünün bir hafta sonrasında başlayan konferansın, 2 gün süreceği belirtiliyor.

Konferans esnasında, katılımcıların İsrail’le ilişkileri normalleştirmenin tehlikelerine ışık tuttuğu ifade edilirken, Siyonist rejim tarafından işgal edilen Filistin topraklarında uygulanan insan hakları istismarlarını eleştirdi.

Filistin Ulusal İnisiyatifi Genel Sekreteri Mustafa Berğuti Press TV’ye, “Tüm dünya, İsrail’le, onun ırkçı hükümetiyle ve aşırıcı yerleşimcileriyle müzakerede bulunmanın, bir serap üzerine bahis oynamak anlamına geldiğini bilmeli” şeklinde konuştu.

Konferanstaki bazı alimler ise, İsrail’in Filistinlilere karşı işlediği suçların daha fazla toprak işgal etmek ve tüm Arap aleminde “Siyonist varlığını” dayatmak için bir strateji olduğunu belirtirken, bölgedeki siyasi kargaşanın İsrail’e işgal altındaki Filistin topraklarında daha fazla suç işleme fırsatı verdiğini söyledi.

Alimler aynı zamanda, İsrail’le ilişkilerini normalleştiren bazı Arap ülkeleriyle ilgili endişelerini de dile getirerek, “Bu büyük bir tehlike. İçimizdeki bir düşmanla savaşıyoruz” dedi.

4 Ocak’ta yaklaşık 105 Tunuslu milletvekili, ülkenin İsrail’le herhangi bir bağ kurmasını suç kabul eden bir yasa tasarısının lehine oy verdi.

Yasa tasarısı bununla birlikte, Kurucu Meclis’in Cumartesi oturumunda, 4 oy eksik olduğu için yeni anayasadan çıkarıldı. Tunus anayasasının 14 Ocak’ta onaylanması planlanıyor.

Yorum Yaz

Yorumlar

ANKETİMİZE KATILIN
Sitemize Nasıl Ulaştınız ?


HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
  • İmsak 04:57
  • Güneş 06:28
  • Öğle 13:13
  • İkindi 16:50
  • Akşam 19:45
  • Yatsı 21:09