Tunus Ensar’uş-Şeria Hareketi lideri Libya’da mı tutuklandı?

Güvenlik kaynakları, Tunus “Ensar Eş-Şeria” grubunun lideri Ebu İyad’ın Libya’nın Mısrata şehrinde Tunus, Libya ve ABD’nin birlikte yürüttüğü operasyonla tutuklandığını ifade etti. “Ensar Eş-Şeria”nın resmi Facebook sayfasında ise haber yalanlandı.

İslamî Analiz/Haber Merkezi

Güvenlik kaynakları, Tunus “Ensar Eş-Şeria” grubunun lideri Ebu İyad’ın Libya’nın Mısrata şehrinde Tunus, Libya ve ABD’nin birlikte yürüttüğü operasyonla tutuklandığını ifade etti. “Ensar Eş-Şeria”nın resmi Facebook sayfasında ise haber yalanlandı.

Öte yandan Tunus’taki ABD Konsolosluğu Facebook’taki özel sayfasında Libya’da Ebu İyad’ı hedef alan operasyona katıldığı yönündeki haberleri yalanladı.

Bu yalanlama Ensar Eş-Şeria’nın liderlerinin tutuklandığını yalanlamalarının hemen ardından geldi.

Tunus Haber Ajansı güvenilir bir kaynaktan, “Amerikalı ve Libyalı güçler Tunuslu İslamcı Ensar Eş-Şeria grubu lideri Ebu İyad adıyla tanınan Seyfullah Bin Hüseyin’i Pazartesi günü Libya’nın Mısrata kentinde tutukladılar” şeklinde haber yapmıştı.

Libya’daki ABD Konsolosluğu ve Libya Hükümeti’nden görevli kişiler tutuklama haberinin doğrulanması noktasında derhal harekete geçtiler. Diğer yanda Ebu İyad’ın avukatı Refik El-Gak ise Tunus Er-Rakamiyye Gazetesi’ne yaptığı açıklamada müvekkilinin tutuklandığı yönündeki haberleri doğruladı. Ayrıca Ebu İyad’ın dosyasının resmi olarak Tunus yargısının elinde olduğuna da dikkat çekti.

Tunuslu İslamcılardan büyük bir liderin Libya’da tutuklanması, haberin doğru olması durumunda, Afrika’daki İslamcı grupların aralarındaki sağlam ilişkiye işaret ediyor. Ekim ayında da Amerikalı güçler Trablus’ta El-Kaide komutanına benzediği iddiasıyla bir kişiyi tutuklamışlardı.

Ebu İyad Afganistan’da savaşmıştı ve El-Kaide’ye bağlılığını ilan etmişti. Yıllardır Tunus’ta Amerikan Konsolosluğu’na saldırmaya kışkırtmakla suçlanıyordu.

Ebu İyad’ın avukatı da Tunus Mahkemesi tarafından müvekkili hakkında yayınlanan üç ayrı arama emrinin bulunduğunu ifade etti.

Ebu İyad’ın tutuklama operasyonunun ABD-Libya-Tunus’un ortaklığıyla yürütüldüğü “güvenilir kaynaklar” tarafından bildirildi.

El-Gak ayrıca Ensar Eş-Şeria’yı tutuklama emrine karşı yürütecekleri her türlü protesto eyleminden uzak durmaya çağırdı. Zira bu tür eylemlerin yeni bir tutuklama emri için sebep oluşturabileceğini ifade etti. Ayrıca Ebu İyad’ın resmi savunma heyeti için herhangi bir teklifin gelmediğine de işaret etti. 

Yorum Yaz

Yorumlar

ANKETİMİZE KATILIN
Sitemize Nasıl Ulaştınız ?


HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
  • İmsak 04:57
  • Güneş 06:28
  • Öğle 13:13
  • İkindi 16:50
  • Akşam 19:45
  • Yatsı 21:09