TOKAD’da “Çalışmak Sağlığa Zararlıdır” Semineri

Toplumsal Dayanışma Kültür Eğitim ve Sosyal Araştırmalar Derneği(TOKAD) Seminerleri’nde Mustafa Özeke Annie Thebaud-Mony’nin “Çalışmak Sağlığa Zararlıdır” kitabını anlattı.

Mustafa Özeke Fransız sosyolog Annie Thebaud-Mony’nin hayatını ve çalışmalarını kısaca özetledikten sonra, kitabın “çalışanların hayatına, sağlığına ve onuruna yönelen saldırıları görünür kılma” hedefine odaklanmış bir eser olduğunu vurduladı. Daha sonra çokuluslu büyük şirketlerin iş organizasyonu tercihlerinden bahseden Özeke; işgücü maliyetini sürekli olarak düşürmekle görevli “karar vericiler” in ve “müdürler”in, işi ve risklerini alt işverene devreden emir vericilerin yetki alanında olduğunu belirtti.

Özeke sunumuna daha sonra şöyle devam etti:

“Çalışmayı sağlığa zararlı kılan, tam da bu noktada bahsettiğimiz çokuluslu büyük şirketlerin iş organizasyonu tercihlerinden kaynaklanmakta. İş organizasyonu ve çalışma koşulları, bilinçli seçimlerin sonucudur ve ne olursa olsun ‘’kaza’’ hiçbir zaman rastlantı değildir.”

“Ekonomik akılcılık”,”sıfır risk yoktur”,”Yumurtaları kırmadan omlet yapılmaz” gibi iş cinayetlerini meşru kılan bir işlev üstlenen düşüncelerin «akılcı» bir “insan maliyeti hesabı”; “insan kazanç kayıp hesabı”na göre bir pratik geliştirdiğine dikkat çeken Mustafa Özeke, tüm bunların «Risklerin toplumsal olarak kabul edilebilir kılınması» için yapıldığına değindi.

Kitapta sıkça işlenen alt işveren iş ilişkisini bir çok örnek üzerinden analiz eden Özeke, “Büyük gruplar(şirketler) için, alt işveren iş ilişkisinin, iş kazalarının oranını düşürmede rüya gibi bir araç” olduğunu söyleyerek bu işleyişin kurbanı DATR(doğrudan radyasyon altındaki işler) işçileri hakkında da detaylı örnekler sundu.

Mustafa Özeke, “Kitap onlarca somut örnek üzerinden bir soruşturma/inceleme kitabı olması ve yazarın hukuk ve tıp alanında yetkin bir insan olması, işçi ölümleri noktasında bizlere detay bilgiler sunması her şeyin aslında bir “kaza” değil suç cinayet olduğunu göstermektedir.” şeklinde devam etti.

Son olarak ‘yeryüzünün lanetlileri’ne dönüşmüş ülkelere doğru iş ölümlerinin transfer edilmesinden söz eden Özeke, ” bu örneklerin herbirinin neoliberal kapitalizmin acımasız kuralları adına sorumluların bütünüyle cezasız bırakıldığı gerçeğini açığa çıkarmaya çalıştığına” dikkat çekerek, kapitalizmin kendini uyarlama özelliğine dikkat çekti: “Yeni kazanç kaynakları söz konusu olduğunda, sergilemekten çekinmediği bir arsızlıkla, her duruma kendini uyarlayabilme kapasitesi, kapitalizmin en önemli özelliğidir. «Üretim Yeri Değişikliği» bunu gizlemeye çalışan bir tanımdır.”

Mustafa Özeke Aşkale’de boğularak, göz göre göre ölen elektrik işçilerinin, Esenyurt’ta çadırda yanarak ölen inşaat işçilerinin, Tuzla’da rutine dönen tersane işçisi ölümlerinin, Ankara’daki patlamada ölen yirmi işçinin ölümünün çokuluslu büyük şirketlerin iş organizasyonu tercihlerinin sonuçlarına bağlanması gerektiğini vurgulayarak, bu cinayetlerin iş kazası diye tesadüfileştirilemeyecek ölümler olduğunun altını çizerek konuşmasını noktaladı.

Seminer dinleyicilerin, soru, katkı ve önerileriyle sona erdi.

Yorum Yaz

Yorumlar

ANKETİMİZE KATILIN
Sitemize Nasıl Ulaştınız ?


HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
  • İmsak 04:57
  • Güneş 06:28
  • Öğle 13:13
  • İkindi 16:50
  • Akşam 19:45
  • Yatsı 21:09