EKONOMİ

Haberi Sosyal Medyada Paylaş ! 19.12.2016 18:05:43

Ticarette sicil affı geliyor

Meclis'te görüşülen torba yasa kapsamında kurula getirilen 'Sicil affı' gündemdeki yerini koruyor. Amaç, ticarette yeni ve temiz bir sayfa açmak. 'Sicil affı' yaklaşık 12 milyon kişiyi ve 2 buçuk milyon şirketi ilgilendiriyor. Ticarette sicil affı geliyor

Meclis'te görüşülen torba yasa kapsamında kurula getirilen 'Sicil affı' gündemdeki yerini koruyor. Amaç, ticarette yeni ve temiz bir sayfa açmak. 'Sicil affı' yaklaşık 12 milyon kişiyi ve 2 buçuk milyon şirketi ilgilendiriyor. 

Kara listede bulunanların sicili temizlenecek 

Çek, senet, kredi kartı veya bireysel kredilerin ödenmemesinden dolayı milyonlarca kişi bankaların 'kara liste'sinde bulunuyor. Buna göre, kişiler veya şirketler borçlarını 6 ay içinde öderse veya yeniden yapılandırırsa bankalardaki kayıtları silinecek. 

Bankalara, kullandırdıkları kredilerden dolayı cezai sorumluluk yüklenemeyecek. Sicil affı esnaf için ayrı bir önem taşıyor. Çünkü bankalar esnafa sicillerine göre kredi veriyor. Halen ödenmemiş çeki olan 566 bin kişi bulunuyor. 2 milyon 233 bin kişinin de kredi kartı nedeniyle yasal takip borcu bulunuyor. Krediyi geri ödeyemediği için takibe girenlerin sayısı da yaklaşık 1 milyon 730 bini buluyor. Ticari kredilerden dolayı da 633 bin şirketin ticari hareketleri takip ediliyor. 

Ayrıca, borcuna daha önceden ödemiş, ancak bankalarda kaydı devam eden milyonlarca kişinin ve esnafın sicillerinin de, ön koşulsuz silineceği belirtiliyor. 

Yorum Yaz

Yorumlar

ANKETİMİZE KATILIN
Sitemize Nasıl Ulaştınız ?


HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
  • İmsak 04:57
  • Güneş 06:28
  • Öğle 13:13
  • İkindi 16:50
  • Akşam 19:45
  • Yatsı 21:09