Tayland'da hükümet karşıtı gösteriler alevleniyor

Tayland'da yönetim karşıtları, Başbakan Yinglak Şinavatra hükümetini yıkmak için gelecek hafta başkent Bangkok'ta hayatı durdurmaya hazırlanıyor.

Bangkok Post gazetesinin haberine göre, gelecek hafta ana yolları kapatarak ve resmi kurumların çalışmasını engelleyerek eylem yapmaya hazırlanan göstericiler, bugün de başkent sokaklarında hükümeti protesto etti. 

Ağabeyi Taksin Şinavatra'nın kuklası olmakla suçladıkları Başbakan Yinglak'ı istifa etmeye çağıran yaklaşık 5 bin gösterici, Demokrasi Anıtı önündeki protesto kampı çevresinde yürüyüş yaptı. 

Göstericilerle güvenlik güçleri arasında çakın çatışmalarda çok sayıda kişinin yaralandığı bildirildi. 

Pazartesi günü başlaması planlanan "Bangkok'da Hayatı Durdurma Operasyonu" eylemleri öncesinde hükümet, güvenlik önlemleri aldı.

Bangkok Post, başkent sokaklarına 20 bin polisin yanı sıra askerlerin konuşlandırılacağını yazdı.

Adalet Bakanı Çaykasem Nitisiri, televizyonlardan canlı yayınlanan açıklamasında, Halkın Demokratik Komitesi lideri Sutep Tagsuban tarafından planlanan eylemlere katılacak kişilerin bazı yasaları ihlal etmek suçlamasıyla 20 yıla kadar hapse mahkum edilebileceği uyarısında bulundu.

Ülkenin en büyük gelir kaynaklarından biri olan turizm sektörünün 13 Ocak'ta başlayacak eylemlerden mümkün olan en az şekilde etkilenmesi için önlemler alındı.

Tayland Bankacılar Derneği Başkanı Çartsiri Sofonpaniç, bankaların şubelerinin açık kalacağını ve ATM'lere yeterince para yüklendiğini söyledi. 

Çok sayıda biletin iade edilmesinin ardından havayolları da Singapur ve Hong Kong'tan Bangkok'a yapılması planlanan 112 uçuşun iptal edildiğini açıkladı.   

Endonezya'nın ardından Güneydoğu Asya'nın en büyük ikinci ekonomisi olan Tayland'da hükümet karşıtı gösteriler, sürgündeki eski Başbakan Taksin Şinavatra'nın ülkeye dönebilmesine olanak tanıyan tasarının ekim sonunda parlamentonun alt kanadı tarafından kabul edilmesinin ardından başlamıştı. 

Yönetim karşıtları, ağabeyi eski Başbakan Taksin Şinavatra'nın çıkarlarına hizmet ettiğini ileri sürerek, Başbakan Yinglak Şinavatra'nın istifasını istiyor. Yinglak, siyasi krize son verebilmek amacıyla parlamentonun alt kanadını feshetme kararı almış ve 2 Şubat'ta erken seçime gidileceğini açıklamıştı.

Yorum Yaz

Yorumlar

ANKETİMİZE KATILIN
Sitemize Nasıl Ulaştınız ?


HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
  • İmsak 04:57
  • Güneş 06:28
  • Öğle 13:13
  • İkindi 16:50
  • Akşam 19:45
  • Yatsı 21:09