ASYA

Haberi Sosyal Medyada Paylaş ! 4.5.2015 11:52:05

Taliban ve Afganistan yönetimi anlaşma için zemin arıyor

Hafta sonu Katar'da Afganistan ve Taliban temsilcileri arasında yapılan toplantıda anlaşma şartları üzerinde ilk görüşmeler başladı Taliban ve Afganistan yönetimi anlaşma için zemin arıyor

Taliban temsilcileri ile Afgan siyasiler pazar günü Katar'ın El-Khor şehrinde biraraya gelip muhtemel bir ateşkes üzerine görüşmelerde bulundu.

Toplantıya aynı zamanda ABD, Çin ve Pakistan olmak üzere çeşitli ülkelerin temsilcileri de katıldı. Toplantıya Sher Muhammed Abbas Stanekzai'nin başkanlığında sekiz kişilik Taliban heyeti katıldı.

Taliban'ı temsilen katılımcılardan birininin Pazar günü telefonla Reuters'e verdiği demeçte ; diyalog sırasında tüm katılımcıların gizli kalmak şartıyla taleplerin ve yazılı şartların olduğu metinlerin karşılıklı verildiğini söyledi.

Afganistan Devlet Başkanı Eşref Gani,Taliban'ın Afganistan'a gelip mevcut hükümete itaat etmesi istendi. Taliban ise yabancı güçler ülkeyi terk etmedikçe mücadeleyi bırakmayacaklarını söyledi. Afgan hükümeti ise yabancıların çoğunun gittiğini kalanların sadece eğitim için ülkede bulunduklarını söyledi.

Görüşmeleri değerlendiren Pakistan Dışişleri Bakanı Aizaz Ahmed Chaudhry “Afganistan'da barış, bölgede barış için zorunludur” diye açıklama yaptı. ABD Dışişleri Bakanlığı'ndan bir yetkili ise Afganistan'da çatışmayı çözmek için çözüme yönelik müzakerelerin devam edeceğini söyledi.  Görüşmelerde daha önce de önemli bir rol oynayan Çin'den ise toplantı ile ilgili henüz herhangi bir açıklama yapılmadı. Görüşmelerin önümüzdeki ay BAE'nde devam etmesi konusunda anlaşmaya varıldı.

Kaynak : Dünya Bülteni

Yorum Yaz

Yorumlar

ANKETİMİZE KATILIN
Sitemize Nasıl Ulaştınız ?


HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
  • İmsak 04:57
  • Güneş 06:28
  • Öğle 13:13
  • İkindi 16:50
  • Akşam 19:45
  • Yatsı 21:09