EKONOMİ

Haberi Sosyal Medyada Paylaş ! 13.7.2017 11:31:25

'Suyun özelleştirilmesi insanlık için büyük bir tehdit'

Hak-İş Genel Başkanı Mahmut Arslan, Hak-İş’e bağlı Hizmet-İş Sendikası ile Malavi Su Çalışanları Sendikası (WETUM) arasında gerçekleştirilen eğitim programının açılışında konuştu.

Hak-İş Genel Başkanı Mahmut Arslan, Hak-İş’e bağlı Hizmet-İş Sendikası ile Malavi Su Çalışanları Sendikası (WETUM) arasında gerçekleştirilen eğitim programının açılışında konuştu.

Arslan, her alanda iş birliğini önemsediklerini vurgulayarak, 'Malavi, küçük bir ülke, bağımsızlığını yakın zamanda kazanmış bir ülke ama gerçekten orada bir sendikal anlayışın var olduğunu görmek mümkün. Hem Malavi’de hem de Zambiya’daki gördüğümüz tablo inanılmaz bir barış toplumu. Gerçekten insanlar farklılıklarla bir arada yaşamayı başarabilmiş ülkelerden iki tanesi. Onun için bizim de Malavi’den öğreneceklerimiz var hem Hak-İş hem Hizmet-İş hem de Türkiye olarak. Biz, bu ilişkilerin karşılıklı saygı ve birbirimizin varlığını kabul eden, birbirimize herhangi bir şey dayatmayan iki saygın, eşit ilişki olarak görüyoruz' ifadelerinde bulundu.

Arslan, 'Dünya Su Forumu’na Türkiye’den katılan tek sendikayız' diyerek sözlerine şu şekilde devam etti:

'Sendika olarak ciddi bir etkinlik gerçekleştirdik. Dünya Su Forumu’nda çeşitli panellere katılarak ülkemizin ve dünya emekçilerinin su konusundaki duyarlılıklarını anlatmaya çalıştık. Sadece Türkiye’de değil dünyada da suyun özelleştirilmesinin gelecekte insanlık için büyük bir tehdit olduğunu unutmayın. Çünkü özel sektörün bir tek amacı var; sudan para kazanmaktır. Dünyanın büyük metropollerinde yapılan özelleştirmeler felaketlerle sonuçlanmıştır. Su, bütün insanlığın ortak malıdır, su üzerinde kimse mülkiyet hakkı iddia edemez. Suyun belli tekellerin eline geçmesi insanlığın bir felakete doğru gitmesi demektir. Suyun özelleştirilmesine asla izin vermememiz gerekiyor. Biz, kamu şirketlerinin elinden suyun dağıtılmasını istiyoruz..' 

Yorum Yaz

Yorumlar

ANKETİMİZE KATILIN
Sitemize Nasıl Ulaştınız ?


HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
  • İmsak 04:57
  • Güneş 06:28
  • Öğle 13:13
  • İkindi 16:50
  • Akşam 19:45
  • Yatsı 21:09