Yemen

Haberi Sosyal Medyada Paylaş ! 17.8.2016 10:26:07

Suud'un parası BM'yi dize getirdi; Suud Yemen'de savaş suçu işlememiş!

Suud fonları kesmekle tehdit etti, BM Suud'un savaş suçu işlemediğini açıkladı Suud

Birleşmiş Milletlerin Yemen’de savaş suçu işlendiğine dair nihai raporundan Suudi Arabistan’ın adını çıkardığı açıklandı.
 
El Ahmar el-Acile’nin haberine göre Suudi Arabistan’ın BM Daimi Temsilcisi Abdullah el-Mualimi, Suudi Arabistan’ın Yemen’de savaş suçu işlediğine dair dosyanın artık tamamen kapandığını söyledi.
 
Birleşmiş Milletlerden bir heyetin çok yakında Suudi Arabistan’a geleceğini belirten Abdullah el-Muallimi, BM’nin Suudi liderliğindeki Arap Koalisyonunun Yemen’de işlediği savaş suçlarıyla ilgili nihai raporundan Suudi Arabistan’ın adının çıkarıldığını söyledi.
 
Birleşmiş Milletler daha önce yayımladığı raporunda Suudi liderliğindeki koalisyonun Yemen’e yaptığı saldırılarda 510 çocuğun öldürüldüğünü, 667 çocuğun da yaralandığını belirterek Suudi Arabistan’ı savaş suçu işlemekle suçlamış; ancak Riyad’ın tepkisi üzerine geri adım atmıştı.
 
Öte yandan Uluslararası Af Örgütü ve İnsan Hakları Gözlemcisi örgütü BM Genel Sekreteri Ban Ki Moon’un Suudi Arabistan’ı savaş suçu işleyen ülkeler listesinden çıkarmasını kınadı.
 
Suudi liderliğindeki koalisyona bağlı uçaklar dün de Hacce kentinde Sınır Tanımayan Doktorlar Örgütü’ne ait bir hastaneyi bombalamış, hastanenin sahibi olan örgüt bile 20 civarında kişinin öldüğü veya yaralandığı bu saldırıyı kimin yaptığını açıklayamamıştı.
 
Suud fonları kesmekle tehdit etti 
 
Arap basınında çıkan bazı haberlerde ise Suudi Arabistan'ın BM'yi fonları kesmekle tehdit ettiği, BM'nin bu kararı vermesinin arkasında maddi gerekçeler yattığı ifade edildi.
 
Birleşmiş Milletler daha önce de Yemen'de çocuk haklarını ihlal ettiği gerekçesiyle Suud liderliğindeki koalisyonu önce kara listeye almış daha sonra BM fonlarına kaynakların kesilmesinden endişe duyduğu için bu kararını askıya almıştı.
 
BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon, “çok gerçek sebeplerden” ötürü Filistin, Güney Sudan, Suriye, Yemen ve diğer bölgelerdeki milyonlarca çocuğun etkilenebileceği gerekçesiyle bu kararı aldığını söylemişti. Ban, “Bu benim almak zorunda kaldığım en acı verici ve en zor kararlardan biriydi” ifadelerini kullanmıştı.
 
BM’de 193 ülke temsil ediliyor. BM Genel Sekreteri sık sık baskılara maruz kalabiliyor. Ancak ender bir şekilde bunları ifade ediyor. Ban, adını vermediği bazı ülkelerin baskıda aşırıya gittiğini kaydetti. Raporda, 2015’te Yemen’deki savaşta en az 1.953 çocuğun öldüğü belirtiliyor. Bunların Suudi öncülüğündeki koalisyondan kaynaklandığı, okul ve hastanelerin hedef alındığı kaydediliyordu. Ban, Suudiler ile birlikte gözden geçirmek üzere Suudi Arabistan’ın geçici olarak listeden çıkarıldığını açıklamıştı.

Kaynak : YDH, Hürriyet

Yorum Yaz

Yorumlar

ANKETİMİZE KATILIN
Sitemize Nasıl Ulaştınız ?


HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
  • İmsak 04:57
  • Güneş 06:28
  • Öğle 13:13
  • İkindi 16:50
  • Akşam 19:45
  • Yatsı 21:09