Yemen

Haberi Sosyal Medyada Paylaş ! 12.4.2015 18:57:46

Suudi Arabistan'dan İran'ın ateşkes çağrısına ret

İran’ın Yemen’de yaşanan siyasi krize müdahale etmemesi gerektiğini belirten Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Suud El Faysal Tahran yönetiminin ateşkes çağrısını reddetti. Suudi Arabistan

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Suud El Faysal, ülkesine ziyarette bulunan Fransız mevkidaşı Laurent Fabius ile yaptığı ortak basın konferansında yaptığı açıklamada, İran’ın Yemen’de ateşkes çağrısını reddettiklerini duyurdu.

El Faysal, İran’ın Yemen’de siyasi krize ve arkasından meydana gelen çatışmalara müdahale etmemesi gerektiğini ifade etti.

El Faysal, “İran nasıl olur da Yemen’de ateşkes çağrısı yapabilir. Biz Yemen’e, yönetimin meşruiyetini geri kazanmasına yardımcı olmak için geldik. İran'ın ise Yemen ile ilgisi yok” diye konuştu.

İran’dan Yemen’de ateşkes çağrısı

İran Kara Kuvvetleri Komutanı Tuğgeneral Ahmet Rıza Purdestan, Suudi Arabistan öncülüğünde oluşturulan koalisyona, "Kararlılık Fırtınası" adı altında Yemen'de başlatılan operasyonlarına son vermeleri çağrısında bulundu.

Tuğgeneral Purdestan, “Ordu Günü” münasebetiyle düzenlenen toplantıda yaptığı konuşmada, “Arabistan ordusuna bu kaçınılmaz yenilgiyi tatmalarındansa saldırılarına son vermelerini tavsiye ederim” dedi.

“Suudi Arabistan’ın saldırganlığı kendi yenilgisiyle sonuçlanacak çünkü Yemenliler güçlü ve cesur insanlar” ifadesini kullanan Purdestan, “Bir asker olarak Arabistan ordusuna bu kaçınılmaz yenilgiyi tatmalarındansa saldırılarına son vermelerini tavsiye ederim.  Suudi Arabistan’ın kiralık ordusu daha kendilerine bir kurşun sıkılmadan yenilgi emareleri gösteriyorsa, Riyad’da birkaç fişek patlatıldığında vay hallerine” diye konuştu.

Suudi Arabistan öncülüğünde kurulan koalisyonun Yemen’e yönelik saldırılarının başlamasının ardından İran saldırıları kınamış, ülkenin Dini Lideri Ayetullah Ali Hamaney, Riyad yönetimini soykırım yapmakla suçlamış ve “Suudi Arabistan şüphesiz başlattığı bu saldırılar yüzünden zarar görecektir” demişti.

26 Mart'ta başlamıştı

Siyasi krizin yaşandığı Yemen'de Husilerin başkent Sana'nın yanı sıra bazı kentleri ele geçirmesi sonrasında Cumhurbaşkanı Abdurabbu Mansur Hadi, Aden'i 'geçici merkez' ilan etmiş ve bazı ülkeler de diplomatik temsilciliklerini burada sürdüreceği yönündeki açıklamalarda bulunmuştu.

Bu gelişmelerden sonra Husilerin Aden'e doğru harekete geçip, kentteki bazı stratejik noktaların denetimini ele geçirmesi üzerine Hadi yönetimi, Arap Birliği ve uluslararası topluma acil askeri müdahale çağrısında bulunmuştu. Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon 26 Mart'ta Husilere yönelik hava harekâtı başlatmıştı.

Operasyona Suudi Arabistan, Bahreyn, Katar, Kuveyt ve Birleşik Arap Emirlikleri'nden oluşan Körfez ülkelerinin yanı sıra Fas, Sudan, Ürdün ve Mısır da katılıyor.

Kaynak: El-Cezire Türk

Yorum Yaz

Yorumlar

ANKETİMİZE KATILIN
Sitemize Nasıl Ulaştınız ?


HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
  • İmsak 04:57
  • Güneş 06:28
  • Öğle 13:13
  • İkindi 16:50
  • Akşam 19:45
  • Yatsı 21:09