KÖRFEZ ÜLKELERİ

Haberi Sosyal Medyada Paylaş ! 13.6.2018 17:32:56

Suudi Arabistan Yemen'e en büyük saldırıyı başlattı

Suudi Arabistan liderliğinde Yemen'de Husilere karşı savaşan koalisyon ülkenin ana liman kentini ele geçirmek için operasyon başlattı. Kentteki 600 bin sivil için endişe söz konusu Suudi Arabistan Yemen

Suudi Arabistan liderliğinde Yemen’deki iç savaşta Husilere karşı mücadele eden koalisyon, ülkenin en büyük dördüncü kenti ve Kızıldeniz üzerindeki ana limanı olan Hudeyde’de geniş çaplı bir askeri operasyon başlattı.

Yemen’in merkezi yönetimine bağlı askerlere destek vererek sabah saatlerinden bu yana Husi mevzilerini bombalayan koalisyon güçleri, iç savaşa dâhil oldukları 2015 yılından bu yana ilk kez İran destekli milislerin savunma hatlarının bu denli güçlü olduğu bir yerleşime saldırmış oldu.

HUSİLERDEN PETROL TANKERLERİNE TEHDİT

DW Türkçe’nin aktardığına göre Husi milislerin oluşturduğu Yemen Devrim Komitesi lideri Muhammed Ali el-Husi, Twitter üzerinden bir mesaj yayınlayarak limana saldırılması durumunda Kızıldeniz’deki uluslararası deniz taşımacılık hatlarından geçen petrol tankerlerini hedef almakla tehdit etti. Koalisyon güçleri tarafından “Altın Zafer” ismi verilen harekâtta Yemenli güçler Hudeyde kentine karadan saldırıya geçerken Arap devletleri havadan ve denizden bombardımana katılıyor.

BM: SİVİLLERİ KORUYUN

Harekâtın başlaması ile birlikte Birleşmiş Milletler ve Uluslararası Kızılhaç Komitesi (ICRC) tüm taraflara sivilleri koruma çağrısında bulundu. BM’nin Yemen’deki insani yardım koordinatörü Lisa Grande, Reuters haber ajansına yazılı bir açıklama yaparak “Uluslararası hukuka göre çatışmaların tarafları, sivillerin korunması ve temel ihtiyaçlarına erişimleri için tüm çabaları göstermelidir” ifadesini kullandı.

Cenevre’deki ICRC Sözcüsü Marie-Claire Ferghali, su ve enerji kaynaklarına erişimin siviller için hayati önemde olduğuna dikkat çekti. Sözcü bugünkü harekâtın “Yemen’de hâlihazırda felaket derecesindeki insani durumu daha da kötüleştireceğini” kaydetti.

KENTTE 600 BİN KİŞİ YAŞIYOR

Yemen’in en kalabalık dördüncü kenti Hudeyde’de yaklaşık 600 bin kişinin yaşadığı tahmin ediliyor. Kent aynı zamanda iç savaştan dolayı sürekli olarak açlık ve kolera tehlikesiyle karşı karşıya olan ülke için hayati derecede öneme sahip ithal ürünlerinin yüzde 70’inin ülkeye giriş kapısı.

 

Yorum Yaz

Yorumlar

ANKETİMİZE KATILIN
Sitemize Nasıl Ulaştınız ?


HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
  • İmsak 04:57
  • Güneş 06:28
  • Öğle 13:13
  • İkindi 16:50
  • Akşam 19:45
  • Yatsı 21:09