ASYA

Haberi Sosyal Medyada Paylaş ! 28.1.2016 08:19:05

Suudi Arabistan, Malezya başbakanına İhvan'a baskı kurması için para aktardı

2013 yılında eski Suud Kralı Abdullah bin Abdulaziz tarafından Malezya başbakanı Necip Abdürrezzak'ın hesabına aktarılan 681 milyon doların İhvan'a karşı baskı uygulanması ve ülkede İhvan'la bağlantılı yapılara izin verilmemesi için gönderildiği belirtildi. Suudi Arabistan, Malezya başbakanına İhvan

İslamî Analiz/Haber Merkezi

BBC Arapça'nın verdiği habere göre 2013 yılında eski Suud Kralı Abdullah bin Abdulaziz tarafından Malezya başbakanı Necip Abdürrezzak'ın hesabına aktarılan 681 milyon doların İhvan'a karşı baskı uygulanması ve ülkede İhvan'la bağlantılı yapılara izin verilmemesi için gönderildiği belirtildi.
 
BBC Arapça tarafından verilen haberde bu bilgilerin ismini vermek istemeyen Suudi Arabistanlı bir yetkili tarafından verildiği belirtilirken. Paranın bizzat eski Suud kralı Abdullah bin Abdulaziz tarafından aktarıldığı ifade edildi.
Ayrıca haberde 2013'te seçimlere girecek olan Necip Abdurrezak'ın en güçlü aday olarak görüldüğü, bu yüzden İhvan'ı "terör örgütü" olarak tanımlayan Suud tarafından da desteklendiği ve yine aynı yıl Suudi Arabistan'ın da desteğiyle yapılan Mısır'daki darbeye Malezya hükümetinden bir ses çıkmadığına dikkat çekildi. 
Malezya'da başsavcı, Başbakan Necip Abdurrezzak'ı uzun süredir devam eden yolsuzluk iddialarından akladı ve Abdurrezzak'ın banka hesabında gönderilen 681 milyon doların Suudi Kraliyet Ailesi'nden gelen 'hediye' olduğunu söyledi.
 
İhvan'ın Malezya'da ciddi bir etkisi var:
 
İddialarla ilgili The Malaysia Insider sitesine açıklamalarda bulunan Malezya "Küresel Ilımlılar Hareketi Vakfı" başkanı Datuk Saifuddin Abdullah, İhvan'ın Malezya'da da ciddi bir etkisi olduğunu ancak bu etkinin dünyadaki bütün Müslüman ülkelere yansıdığını ve böylesine bir hareketi terörist bir yapı gibi göstermenin yanlış olduğunu belirtti.
 
Malezya'da İhvan'la bağlantılı İslami hareketler bulunurken bunların başında 1971 yılında kurulan Angkatan Belia Islam Malaysia (Malezya Müslüman Gençlik Hareketi) geliyor.

Malezya Müslüman Gençlik Hareketi (ABIM), Malezya Ulusal Öğrenci Birliği (PKPIM), WADAH ve Malaysia 4 Rabia Platformu tarafından Mısır'daki darbe protesto edilmişti 
 
Bir diğer darbe destekçisi Birleşik Arap Emirlikleri de İngiltere'ye baskı uygulamıştı:
 
Daha önce The Guardian'ın verdiği haberde, Birleşik Arap Emirlikleri'nin, İngiliz Başbakanı David Cameron'ı Müslüman Kardeşlere karşı harekete geçmemesi halinde milyarlarca sterlin tutarındaki silah anlaşmalarını, iç yatırımları ve istihbari işbirliğini bitirmekle tehdit ettiği belirtilmişti.
 
Yine Guardian tarafından yayımlanan, 2014'e ait bir diğer belgede ise İngiltere'nin BAE büyükelçisinin, Manchester City futbol kulübü başkanı olarak İngiltere’de popüler olan ve aynı zamanda veliaht prensin sağ kolu olan Haldun Mübarek tarafından uyarıldığı iddia edildi. Haldun'un İngiliz büyükelçiye Emirliklerin İngiltere'nin İhvan'a karşı tutumundan memnun olmadığını, gerekli adımların atılmasını beklediklerini, aksi takdirde anlaşmaların bitebileceğini söylediği belirtildi.

Yorum Yaz

Yorumlar

ANKETİMİZE KATILIN
Sitemize Nasıl Ulaştınız ?


HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
  • İmsak 04:57
  • Güneş 06:28
  • Öğle 13:13
  • İkindi 16:50
  • Akşam 19:45
  • Yatsı 21:09